top of page

"Yeni Bir ..." Ödül

Ayvalık Uluslararası Film Festivali, 150 senelik bir mirası devralmış olmanın bilinciyle hareket eden Mey|Diageo’nun katkılarıyla geçen yıl ilk kez verdiği “Yeni Bir …” Ödülü’nü bu yıl da vermeye devam ediyor. Festivalin, genç sinemacıların yetişmesi ve teşvik edilmesi konusundaki amacını da yerine getiren ödül, kategori ayrımı olmaksızın, o yıl içinde sinema alanında gösterdiği başarıyla dikkatleri çeken yeni bir yönetmen, oyuncu, senarist, kurgucu, ses tasarımcısı vb. gibi, teşvik edilmesi gerektiği düşünülen bir sinemacıya verilecek. Kültür ve sanatın hayatımızdaki önemine inanan Mey|Diageo’nun katkılarıyla verilecek 50.000 TL değerindeki ödülün sahibi festivalin açılış gecesinde açıklanacak.

 

“Yeni Bir …” Ödülü’nün seçici kurulunda ise bu yıl, yönetmen, senarist, yazar, yapımcı ve ressam Tayfun Pirselimoğlu, yapımcı Dilde Mahalli, kurgucu ve yönetmen Eytan İpeker, sinema yazarı-film programcısı Nil Kural ve oyuncu Selen Uçer olacak.

"Yeni Bir ..." Ödülü
2023 Seçici Kurulu

Ödül Yönetmeliği

1. “Yeni Bir …” Ödül, Türkiye’de sinema sektöründe çalışan yönetmen, yapımcı, kurgucu, senarist, görüntü yönetmeni, sanat yönetmeni, oyuncu ve benzeri dallarda üretim yapan ve kariyerlerinin başında olan isimlere destek olmak amacıyla verilir.

2. Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nden önceki bir yıl içinde (14 Eylül 2022-8 Eylül 2023 arası) vizyona girmiş ya da aynı dönemde ulusal festivallerde gösterilmiş kurmaca ve uzun metrajlı filmler içerisinden yapımlar başvuru gerekmeden aday sayılır.

3. Aday olarak belirlenen yapımlarda ilk kez görev almış tüm sinemacıların ayrıca bir başvuru yapmasına gerek yoktur.

4. Seçici Kurul, Ayvalık Uluslararası Film Festivali tarafından oluşturulur, MEY|DIAGEO tarafından onaylanır. Seçici kurul üyeleri sinema sektöründen yönetmen, yapımcı, oyuncu, senarist, kurgucu,
görüntü yönetmeni, sanat yönetmeni, müzisyen gibi kategorilerden,
akademisyenlerden ya da resim, edebiyat gibi diğer sanat dallarında
faaliyet gösteren sanatçılardan seçilecek beş kişiden oluşur.

5. Ayvalık Uluslararası Film Festivali tarafından ön elemeye tabi tutulan yapımlar Seçici Kurul tarafından izlenir. Seçici Kurul kendilerine ulaştırılan filmleri, aday olan kategorileri dikkate alarak izler ve yapılacak toplantıda ödül belirlenir. Karar oy çokluğu ile alınabilir.

6. Seçici Kurul, aday olan filmlerde yer almış ya da filmlere katkı sunmuş isimlerden oluşamaz ve birinci derece akrabalarından aday gösteremez.

7. Ödüle hak kazanmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve 18 yaşını doldurmuş olmak zorunludur.

8. Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin gösterdiği adaylar dışında başka aday değerlendirmeye alınmaz.

9. Ödül birden fazla kişi arasında paylaştırılamaz.

10. MEY|DIAGEO “Yeni Bir ....” Ödül Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin açılış töreninde takdim edilecektir. 2023 yılında açılış töreni 14 Eylül’de saat 20.30’da Ayvalık Belediyesi Büyük Park Amfitiyatro’da gerçekleştirilecektir.

bottom of page