top of page

TAVURİ

TAVURİ

 

2023 | H264 | Renkli - Colour | 93’ | Türkçe; İngilizce altyazılı - Turkish; English sub. | Türkiye


Askev'daki ücretsiz gösterimler için formu doldurarak yer ayırabilirsiniz: REZERVASYON FORMU

15 Eylül Cuma 20.30, ASKEV

Derviş Zaim’in yeni filmi Tavuri özel bir belgesel. Çocukluğunda Magosa’da aynı arsada top koşturduğu mahalle arkadaşı, hayatının yarısını hırsızlık ve dolandırıcılık yüzünden hapiste geçirmiş, ‘Tavuri’ (Şeytan) lakaplı Mustafa Serttaş ekseninde suç ve suça bağımlılık, toplum ve toplum dışılık, özgürlük ve tutsaklık temalarını ele alıyor Zaim.


Mustafa Serttaş Kıbrıs’ta yoksul ve parçalanmış bir ailede yetişir ve çocukluğundan itibaren hırsızlığa başlar. Zamanla bu alışkanlığı bir çeşit ‘başka türlü yapamama’ hâline dönüşür, hatta hapishanede bile dolandırıcılık yapan bir efsane olur çıkar.


Derviş Zaim, sekiz yaşından beri tanıdığı ve hayatının son beş yılını filme almayı başardığı çocukluk arkadaşına yönelik bir merhamet geliştirmeyi, onu anlamaya çalışmayı ve ‘Tavuri’ dolayısıyla kendi çocukluğunu yeniden ele geçirmeyi başarıyor. Hatta onun şahsında, Tabutta Rövaşata filmindeki Mahsun karakterinden bu yana, belki de filmografisindeki en dokunaklı ikinci film kişisini yaratıyor.


 

Derviş Zaim's new film Tavuri is a unique documentary that deals with the themes of crime and crime addiction, society and marginality, freedom and captivity through one of his childhood friends in Famagusta, Mustafa Serttaş, a.k.a. the Devil (Tavuri), who spent half his life behind bars for theft and fraud.


Mustafa grew up in a poor and broken family in Cyprus and started stealing from a very young age. Over time, this habit turned into a kind of addiction. Even prison did not stop this man from hustling, making him a criminal legend.


Derviş Zaim succeeds in developing compassion for his old friend, whom he has known since the age of eight. The director filmed Mustafa over the last five years, trying to understand him while reflecting on his own past through ‘Tavuri’. This might be Zaim’s second most touching film character in his filmography since Mahsun from Tabutta Rövaşata / Somersault in a Coffin.

 

YÖNETMEN / DIRECTOR

Derviş Zaim


KATILIMCILAR / WITH

Mustafa Serttaş, Aral Moral, Şirin Gazi, Derviş Çebiç, Metin Bilmen, Sevil Hançerli, Ruhsar Zaimağaoğlu, Derviş Zaimağaoğlu, Mustafa Kalfa, Yasin Coşkun, Zeynep Coşkun


SENARYO / SCREENPLAY

Derviş Zaim


GÖRÜNTÜ YÖN. / CINEMATOGRAPHY

Fuat Sözen


KURGU / EDITING

Feyza Kayıkçı, Sait Ali Demir


MÜZİK / MUSIC

Marios Takoushis


YAPIMCI / PRODUCER

Derviş Zaim


YAPIM / PRODUCTION

Marathon Film


DÜNYA HAKLARI / WORLD SALES

Marathon Film

Comments


bottom of page