top of page

SANKİ HER ŞEY BİRAZ FELAKET

ALMOST ENTIRELY A SLIGHT DISASTER

 

2023 | DCP | Renkli - Colour | 88’ | Türkçe, İngilizce; İngilizce, Türkçe altyazılı - Turkish, English; English, Turkish sub. | Türkiye


17 Eylül Pazar 16.30, Vural Sineması

Ilk gösterimi bu yıl Rotterdam Film Festivali’nde gerçekleşen Sanki Her Şey Biraz Felaket, Türkiye’de son zamanlarda birçoğumuzun hissettiğinden emin olduğumuz çıkışsızlık duygusunu alçak perdeden bir mizah ile anlatıyor. Işsizlik, torpil, genel keyifsizliğimiz gibi meseleler, ‘olduğumuz kişiler olmasak daha mı iyi olurdu?’ duygusu, yakın ilişkiler kurmaktaki sorunlarımız, kimlik ve memleket ile ilgili dertlerimizde gerçekleri çarpıtma konusundaki eğilimimiz, vs, vs... Aynı evi paylaşan iki genç kız ve arkadaş edindikleri iki genç erkek, koşulların ve çevrenin de yardımıyla sinemamızda pek benzeri olmayan bir ‘kuartet’ oluşturuyorlar. Filmin müziği de mizahi biçimde bir ‘gündelik sıkıntı müziği’ne işaret ediyor.

 

Premiering at the Rotterdam Film Festival this year, Sanki Her Şey Biraz Felaket / Almost Entirely a Slight Disaster employs a subtly humorous perspective to hone in on the sense of entrapment which is familiar to many living in Turkey lately. Unemployment, nepotism, perpetual malaise, the uncanny feeling of 'would it be better if we were different people', our incapability of establishing close relationships, our tendency to distort the truth based on concerns about identity and nationality, and so on... Two teenage girls sharing the same house and their two new boyfriends form an unusual quartet for Turkish cinema with the help of the circumstances and the environment. The score of the film also humorously refers to a 'music of everyday boredom'.


İstanbul 2023 | Mansiyon - Special Mention

 

YÖNETMEN / DIRECTOR

Umut Subaşı


OYUNCULAR / CAST

Melis Sevinç, Melisa Bostancıoğlu, Ibrahim Arıcı, Mert Can Sevimli


SENARYO / SCREENPLAY

Umut Subaşı


GÖRÜNTÜ YÖN. / CINEMATOGRAPHY

Mert Özercan


KURGU / EDITING

Umut Subaşı


YAPIMCI / PRODUCER

Cemre Erül


YAPIM / PRODUCTION

Yunik Film


DÜNYA HAKLARI / WORLD SALES

MPM Premium

Comments


bottom of page