top of page

PETER VON KANT

PETER VON KANT

 

2022 | DCP | Renkli - Colour | 85’| Fransızca; Türkçe ve İngilizce altyazılı - French; Turkish and English sub. | Fransa - France

 

Bu yıl Berlin Film Festivali’nin açılışını yapan François Ozon imzalı Peter von Kant genellikle tanıtıldığı gibi Petra von Kant’ın Acı Gözyaşları’nın yeniden çevrimi değil. Daha ziyade Fassbinder’in meşhur oyunu ve filminin serbest bir uyarlaması. Özel hayatı da en az filmleri kadar bilinen Fassbinder’in yazdığı bazı karakterler ve kendisi arasındaki paralellikler aşikâr. En acıklı filmlerinden bazılarını eski sevgililerine adamasının tesadüf olmaması gibi... Ozon da Petra von Kant karakteri ve Fassbinder’in hayatından kimi detayları birleştirerek, yönetmen Peter von Kant’ı yaratmış. Filmin hikâyesi büyük ölçüde Petra von Kant...’a benzer şekilde ilerliyor. Fakat Ozon bazen metin, bazen de imgeler aracılığıyla Fassbinder’in filmografisinden başka duraklara da uğruyor. Hatta Fassbinder’in ustası Douglas Sirk’ü anmayı da ihmal etmiyor. Peter von Kant’ı ya da Fassbinder’i canlandıran Denis Ménochet ve Sidonie rolündeki Isabelle Adjani’nin özellikle parladığı oyuncu kadrosunda sürpriz bir konuk da var.

 

François Ozon’s Peter von Kant, which was the opening film of this year’s Berlin Film Festival, is not a remake of The Bitter Tears of Petra von Kant as it is frequently promoted. It is rather an unrestrained adaptation of Fassbinder’s famous play and film. Fassbinder’s private life is as well-known as his films and the analogies between Fassbinder and some of his characters are clear as daylight. Just like it is no coincidence that he dedicates some of his most sombre films to his exes... Ozon created the director Peter von Kant persona by combining the character of Petra von Kant and some details from Fassbinder’s life. The plot of the movie plays out in a very similar way to ‘Petra von Kant...’. But Ozon points to other details in Fassbinder’s filmography, sometimes through text and sometimes images. Ozon even pays his respects to Fassbinder’s master Douglas Sirk. With star acting by Denis Ménochet as Peter von Kant or Fassbinder and Isabelle Adjani as Sidonie, there is also a surprise guest in the cast.

 

YÖNETMEN / DIRECTOR

François Ozon


OYUNCULAR / CAST

Denis Ménochet

Isabelle Adjani Khalil Gharbia

Hanna Schygulla

Stéfan Crépon


SENARYO / SCREENPLAY

François Ozon


GÖRÜNTÜ YÖN. / CINEMATOGRAPHY

Manuel Dacosse


KURGU / EDITING

Laure Gardette


ÖZGÜN MÜZİK | ORIGINAL MUSIC

Clément Ducol


YAPIMCI/ PRODUCER

François Ozon


YAPIM | PRODUCTION

FOZ


DÜNYA HAKLARI / WORLD SALES

Playtime


TÜRKİYE HAKLARI / TURKEY SALES

Bir Film

 

**Berlin 2022 - Altın Ayı için yarıştı


21 Eylül/September - 19.00, Vural Sineması


Kommentare


bottom of page