top of page

ÖĞLE GÜNEŞİNDE YILDIZLAR

THE STARS AT NOON

 

2022 | DCP | Renkli - Colour | 85’| Fransızca, İngilizce; Türkçe ve İngilizce altyazılı - French, English; Turkish and English sub. | Fransa - France

 

Öğle Güneşinde Yıldızlar ABD’li yazar Denis Johnson’ın Nikaragua’daki Sandinista devriminde geçen 1986 tarihli aynı isimli romanından uyarlama. Claire Denis, romandan farklı olarak hikâyeyi pandemi dönemine, bugünün şiddet dozu yüksek, boğazına kadar yolsuzluğa batmış Nikaragua’sına taşıyor. Uzun zamandır haber yazmamış ve pasaportunu Nikaragua emniyetine kaptırmış olan ABD’li gazeteci Trish, Managua’nın kâh arka sokaklarında kâh lüks otel lobilerinde gezinip durur. İngiliz iş adamı Daniel’in de tıpkı Trish gibi kanunla başı derttedir. Daniel ile Trish’in karşılaşması güçlü bir erotik çekimi de beraberinde getirir. Claire Denis filmlerinin alameti farikası Tindersticks müzikleri filmin atmosferini yoğunlaştırıyor.

 

Stars at Noon is adapted from US writer Denis Johnson’s eponymous 1986 novel set in Nicaragua during the Sandinista revolution. Claire Denis transports the story to pandemic-laced present day Nicaragua—a quagmire of relentless violence and immense corruption. It has been a long time since Trish, a US journalist, has last written a news piece. Having had her passport confiscated by the Nicaraguan police, she spends her time wandering the alleyways and luxury hotel lobbies in Managua. When her path crosses with that of British businessman Daniel, who is similarly in trouble with the authorities, the erotic attraction is undeniable. The score composed by longtime Claire Denis collaborator Tindersticks intensifies the mood of the film.


 

YÖNETMEN / DIRECTOR

Claire Denis


OYUNCULAR / CAST

Margaret Qualley, Joe Alwyn,

Danny Ramirez, Benny Safdie


SENARYO / SCREENPLAY

Claire Denis, Léa Mysius,

Andrew Litvack


GÖRÜNTÜ YÖN. / CINEMATOGRAPHY

Eric Gautier


KURGU / EDITING

Guy Lecorne


ÖZGÜN MÜZİK | ORIGINAL MUSIC

Tindersticks


YAPIMCI / PRODUCER

Olivier Delbosc


YAPIM | PRODUCTION

Curiosa Films


DÜNYA HAKLARI / WORLD SALES

Wild Bunch International


TÜRKİYE HAKLARI / TURKEY SALES

Bir Film

 

Cannes 2022 Jüri Büyük Ödülü / Grand Prix


21 Eylül/September - 22.30, Amfitiyatro

コメント


bottom of page