top of page

MAFFY'S JAZZ2022 | H264 | Renkli - Colour | 57’ | Türkçe; İngilizce altyazılı - Turkish; English sub. | Türkiye16 Eylül Cumartesi 20.30, ASKEV

Türkiye’den çıkmış en iyi caz müzisyenlerinden Muvaffak ‘Maffy’ Falay, 1956 yılında bir konser için Ankara’ya gelen Dizzy Gillespie ile tanışınca hayatı değişir. Gillespie’nin Roy Eldridge ve Miles Davis ile kıyasladığı genç trompetçi, 60’lı yıllarda Avrupa’da turneye çıkar ve önemli orkestralarda çalar. 1965 yılında Isveç’e yerleşir. Yönetmen Deniz Yüksel Abalıoğlu, Şubat 2022’de doksan bir yaşında hayata veda eden Maffy’yi son yıllarında Stockholm’de ziyaret etmiş ve ortaya bu portre-belgesel çıkmış. Banliyöde küçük bir apartman dairesinde yaşayan Maffy, eski müzisyen dostları dışında pek bir şey hatırlamayı tercih etmiyor. Bazen tatlı tatlı, bazen biraz huysuzca kendini her şeyden çok ait hissettiği caz kültürünün ve eski günlerin yasını tutuyor. Abalıoğlu, kamerasıyla apartman dairesinin köşe bucağından çıkan plak, CD, nota defteri, fotoğraf ve gazete kupürlerinin ortaya döktüğü anıların yanısıra Maffy’nin son canlı performansını da yakalıyor.


Filmin ASKEV’de gerçekleşecek gösteriminin ardından Sibel Köse ve Kürşad Deniz bir konser verecek.


 

Muvaffak 'Maffy' Falay’s life changed after meeting Dizzy Gillespie, who was in Ankara for a concert in 1956, making him one of Turkey’s best jazz musicians. Compared by Gillespie to Roy Eldridge and Miles Davis, the young trumpet player toured Europe in the 60s, playing in major orchestras before settling in Sweden in 1965. To make this portrait documentary, director Deniz Yüksel Abalıoğlu visited Maffy in Stockholm before his death in February 2022 at the age of ninety-one. Living in a small suburban apartment, Maffy preferred to forget everything other than his old musician friends. Sometimes fondly and sometimes a little bitterly, he mourned the old days and his beloved jazz culture. Abalıoğlu captures Maffy’s last live performance and the memories hidden in his collection of records, CDs, notepads, photographs and newspaper clippings found in his apartment.


Sibel Köse and Kürşad Deniz will perform live in concert after the film screening at ASKEV.

 

YÖNETMEN / DIRECTOR

Deniz Yüksel Abalıoğlu


GÖRÜNTÜ YÖN. / CINEMATOGRAPHY

Deniz Yüksel Abalıoğlu


KURGU / EDITING

Eytan Ipeker


ÖZGÜN MÜZİK / ORIGINAL MUSIC

Maffy Falay


YAPIMCI / PRODUCER

Deniz Yüksel AbalıoğluComments


bottom of page