top of page

KIZIL GÖKYÜZÜ // ROTER HIMMEL

AFIRE

ROTER HIMMEL

 

2023 | DCP | Renkli - Colour | 102’ | Almanca; Türkçe, İngilizce altyazılı - German; Turkish, English sub. | Almanya - Germany


17 Eylül Pazar 14.00, Sanat Fabrikası // 19 Eylül Salı, 18.30, Vural Sineması

Christian Petzold, bir su perisini konu alan Undine’nin ardından bu sefer etrafı ateşle çevrilmiş dört genç üzerine bir hikâye anlatıyor. Baltık Denizi kıyısında, ormanın içinde bir yazlık ev... Leon ve Felix, hem çalışmak hem de tatil yapmak için bu eve gelir. Fakat evde iki arkadaşı bir sürpriz karşılar. Felix’in annesinin bir aile dostu, genç ve güzel Nadja, onlardan önce yazlığa yerleşmiştir. Nadja’nın eve çağırdığı cankurtaran Devid, tesadüflerin bir araya getirdiği bu zorlama arkadaş grubuna katılan dördüncü kişi olur. Diğer üçünün yaşam enerjisi ve spontane eğlence anlayışı, ikinci romanını bir türlü tamamlayamayan Leon’u gruptan uzaklaştırır. Yayıncısının yapacağı ziyaret öncesi iyice içine kapanır ve huysuzlaşır. Bir yandan da bölgede orman yangınları hızla yayılmaktadır.


Bu yıl Berlin Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan Kızıl Gökyüzü, Éric Rohmer’i hatırlatan bir yaz

filmi. Yönetmen Petzold, “Fransız ve Amerikan filmlerinde yaz sadece bir mevsim değil, karakterlerin kendileriyle ilgili bir şeyleri keşfettiği bir süreçtir, bunu çok seviyorum” diyor.


 

Following Undine, a film about a water nymph, Christian Petzold is back with a story about four friends surrounded by a wildfire. Leon and Felix come to a small holiday house in the forest on the Baltic Sea coast to work and for vacation, but a surprise awaits them. A friend of Felix's mother, the young and beautiful Nadja, has settled in before them. The group becomes four people after Nadja invites Devid, the lifeguard, to stay at the house. The vitality and spontaneity of the other three drive Leon away from the group, who is desperately trying to finish his second novel. He withdraws himself and becomes very grumpy prior to a visit by his publisher. On the other hand, local forest fires are spreading rapidly.


Winner of the Grand Jury Prize at this year's Berlin Film Festival, Afire is a summer film reminiscent of Éric Rohmer. “I like that in French and American movies, the summer is not only a season - it’s something where you learn something about yourself,” says director Petzold.


Berlin 2023 | Büyük Jüri Ödülü - Grand Jury Prize

 

YÖNETMEN / DIRECTOR

Christian Petzold


OYUNCULAR / CAST

Thomas Schubert, Paula Beer, Langston Uibel, Enno Trebs, Matthias Brandt


SENARYO / SCREENPLAY

Christian Petzold


GÖRÜNTÜ YÖN. / CINEMATOGRAPHY

Hans Fromm


KURGU / EDITING

Bettina Böhler


ÖZGÜN MÜZİK / ORIGINAL MUSIC

Clément Ducol


YAPIMCILAR / PRODUCERS

Florian Koerner von Gustorf, Michael Weber, Anton Kaiser


YAPIM / PRODUCTION

Schramm Film Koerner Weber Kaiser


DÜNYA HAKLARI / WORLD SALES

The Match Factory


TÜRKİYE HAKLARI / TURKEY SALES

Bir Film

Komentáře


bottom of page