top of page

KIRIK BİR AŞK HİKÂYESİ

A BROKEN LOVE STORY

 

1981 | H264 | Renkli - Colour | 94’ | Türkçe - Turkish | Türkiye


17 Eylül Pazar 21.00, Eski Köylü Pazarı

Sinemamızın klasiklerinden 1981 yapımı Kırık Bir Aşk Hikâyesi, yıllar sonra çekildiği şehirde, Ayvalık’ta tekrar seyirciyle buluşuyor.


Ömer Kavur’un üçüncü uzun metrajlı filmi, yönetmenin filmografisinde biraz aykırı bir noktadadır. Kavur’un Selim Ileri ile birlikte yazdığı senaryo, Ayvalık’a tayini çıkan edebiyat öğretmeni Aysel ve ilçe eşrafından zengin bir ailenin kızıyla istemediği bir evliliğe zorlanan Fuat arasındaki aşkı melodram formunda ele alır. Aysel ve Fuat ilişkilerini gizlice sürdürmeye çalışırken, toplumsal baskı ve ikiyüzlülüğe çarpar durur. Konu ettiği imkânsız aşk hikâyesi ve melankolik anlatımıyla yıllar boyunca seyircileri etkilemiş Kırık Bir Aşk Hikâyesi, Kavur’un filmleri arasında klasik sinemaya en yakın duran örnektir.


Başrollerdeki Hümeyra ve Kadir Inanır’a birbirinden deneyimli isimlerden oluşan bir yardımcı oyuncu kadrosunun eşlik ettiği film, Cahit Berkay imzalı müzikleriyle de unutulmazlar arasına girmiştir.

 

1981’s Kırık Bir Aşk Hikâyesi / A Broken Love Story is a classic film in Turkish cinema that will be screened this year in Ayvalık, the city where it was originally shot.


Ömer Kavur’s third feature film somewhat contradicts the director’s filmography. Co-written by Kavur and Selim İleri, the film portrays a melodramatic love affair between literature teacher Aysel, who has recently been appointed to Ayvalık, and Fuat, a young man on the brink of an unwanted arranged marriage with the daughter of one of the town’s affluent families. Aysel and Fuat try to maintain their relationship discretely, but social pressure and hypocrisy haunt them persistently. As the film that got Kavur closest to classical cinematic style, A Broken Love Story impressed the audience for years with its impossible love story and melancholic narration.


With Hümeyra and Kadir İnanır in the lead roles and a star-studded supporting cast, the film is also remembered for its fantastic soundtrack by Cahit Berkay.


Antalya 1982 | En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Yönetmen, En İyi Müzik, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Orhan Çağman), En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Güler Ökten) - Best Cinematograpy, Best Director, Best Music, Best Supporting Actor, Best Supporting Actress

SIYAD 1983 | En İyi Senaryo, En İyi Müzik - Best Screenplay, Best Music

 

YÖNETMEN / DIRECTOR

Ömer Kavur


OYUNCULAR / CAST

Kadir Inanır, Hümeyra, Halil Ergün, Özlem Onursal, Neriman Köksal, Kamran Usluer, Orhan Çağman, Güler Ökten


SENARYO / SCREENPLAY

Selim Ileri, Ömer Kavur


GÖRÜNTÜ YÖN. / CINEMATOGRAPHY

Salih Dikişçi


KURGU / EDITING

Mevlüt Koçak


MÜZİK / MUSIC

Cahit Berkay


YAPIMCI / PRODUCER

Sadık Deveci, Ömer Kavur, Necip SarıcıoğluComments


bottom of page