top of page

KAVUR2023 | H264 | Renkli - Colour | 88’ | Türkçe, İngilizce; İngilizce, Türkçe altyazılı - Turkish,English; English, Turkish sub. | Türkiye


18 Eylül Pazartesi 14.00, Sanat Fabrikası

Ilk gösterimi bu yıl Rotterdam Film Festivali’nin ‘Cinema Regained’ bölümünde gerçekleşen Kavur, belgesel ve kurmaca öğelerin iç içe geçtiği bir film. 80’li ve 90’lı yıllarda çektiği filmlerle gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında büyük eleştirel başarılar kazanan, ülkemiz sinemasının en özgün yönetmenlerinden Ömer Kavur filmin merkezinde yer alıyor.


Filmin belgesel kısımları; mektuplar, fotoğraflar, arşiv görüntüleri, film sahneleri ve röportajlar aracılığıyla Ömer Kavur’un hayatını ve Istanbul ile Paris arasında şekillenen yönetmenlik yolculuğunu seyirciye aktarıyor. Diğer yandan filme sesiyle eşlik eden kurmaca bir karakter de var. Kavur’un filmlerindekine benzer bir yolculuğa çıkıp, benzer mekânlardan geçerek, yönetmenin dünyasına dalan genç bir kadın bu. Filmin belgesel ve kurmaca her iki hattı da, Ömer Kavur’un 70’lerde çektiği kayıp bir kısa filmin yeniden keşfine doğru ilerliyor.


Kadir Has Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde eğitimine devam eden genç yönetmen Fırat Özeler, Ömer Kavur’un sinemasını oluşturan motifleri ve bunların Türkiye ile bağını, henüz ilk filmi olmasına rağmen yetkinlikle ele alıyor.


 

Premiering in the 'Cinema Regained' section of the Rotterdam Film Festival this year, Kavur is a successful fusion of documentary and fictional elements. As one the most prominent directors of Turkish cinema, who achieved critical acclaim both in Turkey and abroad with the films he released in the 80s and 90s, Ömer Kavur is at the centre of the film.


The documentary aspect of the film conveys Ömer Kavur's life and his directorial journey between Istanbul and Paris through letters, photographs, archive footage, film scenes and interviews. There also is a fictional narrator character in the film, a young woman who embarks on a journey similar to the one in Kavur's films, passing through similar places and ultimately diving deep into the director's world. The documentary and fictional aspects of the film proceed towards the rediscovery of a lost short film made by Ömer Kavur in the 70s.


Young director Fırat Özeler, a senior student at the Kadir Has University Radio, Television and Cinema Department, approaches the traits that define Ömer Kavur's cinema and their connection with Turkey in his impressive debut film.

 

YÖNETMEN / DIRECTOR

Fırat Özeler


KATILANLAR / WITH

Cem Yılmaz, Funda Eryiğit, Tilbe Saran


SENARYO / SCREENPLAY

Fırat Özeler


GÖRÜNTÜ YÖN. / CINEMATOGRAPHY

Fırat Özeler


KURGU / EDITING

Fırat Özeler, Melis Terlemez, Idil Akkuş


ÖZGÜN MÜZİK / ORIGINAL MUSIC

Başar Ünder


YAPIMCI / PRODUCER

Emir Melek


YAPIM / PRODUCTION

Luna Film


DÜNYA HAKLARI / WORLD SALES

Luna Film

Comentários


bottom of page