top of page

KAR VE AYI

SNOW AND THE BEAR

 

2022 | DCP | Renkli - Colour | 93’ | Türkçe; İngilizce altyazılı - Turkish; English sub. | Türkiye, Almanya, Sırbistan - Türkiye, Germany, Serbia


16 Eylül Cumartesi 21.30, Vural Sineması // 16 Eylül Cumartesi, 10.00, Vural Sineması

Ilk gösterimi 47. Toronto Film Festivali’nin ‘Keşif’ bölümünde gerçekleşen Kar ve Ayı, yönetmeni Selcen Ergun’a göre “karanlık ve atmosferik bir masal”.


Genç hemşire Aslı, bitmek bilmeyen bir kışın dışarıyla bağları kestiği bir kasabaya atanmıştır. Kış uykusundan erken uyanan ayı söylentileri alıp yürümüşken, bir gece kasabadan bir adam kaybolur. Aslı kendisini adım adım su yüzüne çıkan güç ilişkilerinin, sır ortaklıklarının ve şüphenin içinde bulur.


Kar ve Ayı, kar eriyip de gerçek ortaya çıkıncaya kadar yöredeki meselelerde insanların mı yoksa ayıların mı suçlanabileceği konusunda kahramanını da seyircisini de ikilemde bırakıyor. Toplumsal aidiyet kadar ekolojiyi de kapsayan bir ikilem bu.


 

Premiering in the ‘Discovery’ programme of the 47th Toronto Film Festival, Kar ve Ayı / Snow and the Bear is a ‘dark and atmospheric fairy tale’ according to its director, Selcen Ergun.


Young nurse Aslı is assigned to a remote town cut off from civilisation during the long winters. A man goes missing as rumours of a bear waking up early from hibernation spread fear among the townspeople, leaving Aslı in the middle of power struggles, secrets and suspicion.


Until the snow melts and the truth is revealed, Snow and the Bear leaves both the protagonist and the audience in a dilemma as to whether humans or bears should be blamed for local problems. This dilemma concerns the balance of nature as much as social belonging.


Antalya 2022 | En İyi İlk Film, En İyi Kadın Oyuncu (Merve Dizdar) - Best Debut Film, Best Actress (Merve Dizdar)

San Francisco 2023 | Yeni Yönetmen Ödülü - New Director Prize

 

YÖNETMEN / DIRECTOR

Selcen Ergun


OYUNCULAR / CAST

Merve Dizdar, Saygın Soysal, Asiye Dinçsoy, Erkan Bektaş, Derya Pınar Ak, Muttalip Müjdeci, Onur Gürçay


SENARYO / SCREENPLAY

Selcen Ergun, Yeşim Aslan


GÖRÜNTÜ YÖN. / CINEMATOGRAPH

Florent Herry


KURGU / EDITING

Çiçek Kahraman


MÜZİK / MUSIC

Erdem Helvacıoğlu


YAPIMCILAR / PRODUCERS

Nefes Polat, Selcen Ergun


YAPIM | PRODUCTION

Nefes Films, Albino Zebra Film


DÜNYA HAKLARI / WORLD SALES

Arthood Entertainment


bottom of page