top of page

JEANNE DU BARRY

JEANNE DU BARRY

 

2023 | DCP | Renkli - Colour | 116’ | Fransızca; Türkçe, İngilizce altyazılı - French; Turkish, English sub. | Fransa - France


15 Eylül Cuma 17.00, Vural Sineması // 17 Eylül Pazar 16.30, Sanat Fabrikası

Hayatı daha önce başka filmlere de konu olmuş Madame du Barry, 1743 yılında, Jeanne Bécu adıyla, bir kadın terzinin gayrimeşru çocuğu olarak dünyaya gelir. Jeanne okumaya ve öğrenmeye aç, zeki bir çocuktur. Fakat toplumsal önyargılar annesi ve genç kadının peşini bırakmaz. Jeanne’ın güzelliğinin de etkisiyle başlarını sokabildikleri her evden kovulurlar. Başka çıkar yol bulamayan Jeanne, yirmi yaşına geldiğinde fahişelik yapmaya başlar ve genel kültürüyle hemen soyluların hayranlığını kazanır. Ünü Kral XV. Louis’nin kulağına kadar giden Jeanne, birden kendini Versailles Sarayı’nda bulur. Fakat resmi olarak saray erkânına kabul edilmesi için soylu bir erkeğin soyadını taşıması gerekir. Bu yüzden Kont Guillaume du Barry ile göstermelik bir evlilik yapan Jeanne ya da XV. Louis’nin yeni gözdesi, kraliyet ailesindeki kadınların nefretini çeker.


Yönetmen Maïwenn, bizzat canlandırdığı Jeanne du Barry’yi saray erkânının ikiyüzlülüğüne kafa tutan bir asi ve kuralları yıkan bir moda ikonu olarak yorumluyor.


 

Previously portrayed in other feature films, Madame du Barry was born in 1743 as Jeanne Bécu, the illegitimate child of a seamstress. Jeanne is an intelligent child, eager to read and learn, but social prejudices haunt her mother and the young woman. Jeanne is beautiful, which means they are soon put on the doorstep in every house they manage to find work in. In desperation, Jeanne starts working as a courtesan when she turns twenty and soon wins the admiration of nobility with her cultured disposition. It is not long before King Louis XV hears about Jeanne, and she suddenly finds herself in Versailles, however, a place in the palace requires her to marry a nobleman. Jeanne is loathed by the women in the palace when she makes a fake marriage to Count Guillaume du Barry to cover her role as Louis XV's chief royal mistress.


Maïwenn, directing and starring as Jeanne du Barry herself, portrays the famous ‘maîtresse-en-titre’ as a rebel who challenged the hypocrisy of the courtiers, a fashion icon who rewrote the rules and a trendsetter.

 

YÖNETMEN / DIRECTOR

Maïwenn


OYUNCULAR / CAST

Maïwenn, Johnny Depp, Benjamin Lavernhe, Melvil Poupaud, Robin Renucci, Pierre Richard, Pascal Greggory, India Hair


SENARYO / SCREENPLAY

Maïwenn, Teddy Lussi-Modeste, Nicolas Livecchi


GÖRÜNTÜ YÖN. / CINEMATOGRAPHY

Laurent Dailland, AFC


KURGU / EDITING

Laure Gardette


ÖZGÜN MÜZİK / ORIGINAL MUSIC

Stephen Warbeck


YAPIMCILAR / PRODUCERS

Pascal Caucheteux, Konstantin Elkin, Grégoire Sorlat


DÜNYA HAKLARI / WORLD SALES

Goodfellas


TÜRKİYE HAKLARI / TURKEY SALES

Bir Film

Comments


bottom of page