top of page

HATİCE2022 | H264 | Renkli - Colour | 81’ | Türkçe, İngilizce; İngilizce, Türkçe altyazılı - Turkish, English; English, Turkish sub. | Türkiye


15 Eylül Cuma 15.00, Sanat Fabrikası

Hatice Özkan bir Tip-2 SMA hastası. Çocukken doktorlar ona en fazla yedi yıl ömür biçmiş ama Hatice bugün

kırk iki yaşında. %98 engelli Hatice ailesinin ama özellikle de annesinin hiç eksilmeyen yardımı ve kendisinin müthiş azmiyle yirmi yaşından sonra sadece gözlerini kullanarak eğitim hayatına başlamış. Teknolojinin de yardımıyla farklı üniversitelerden altı lisans ve iki yüksek lisans diploması alan Hatice’nin aile danışmanlığı sertifikası ve atanmayı üç yıl bekledikten sonra gelen devlet memurluğu kadrosu var. Yönetmen Murat Erün gözlemci bir tarzla Hatice’nin gündelik hayatını ve alışılmadık başarı öyküsünü perdeye taşıyor. Fakat hikâyesini bizlerle paylaşırken Hatice’nin anlatmak istediği başka bir şey var; önyargılar yıkılır ve gerekli fırsatlar verilirse başka pek çok engellinin de aynı başarılara ulaşabileceğini söylüyor.


 

Hatice Özkan is a Type-2 SMA patient. As a child, doctors concluded that she would not live more than seven years, but Hatice is forty-two years old today. Despite being 98% disabled, she started her education with great determination after the age of twenty, using only her eyes and the help of her family, especially her mother. With the help of technology, Hatice holds six undergraduate and two graduate diplomas and now has a family counselling certificate and a position as a civil servant even if she had to wait three years to be appointed. As a careful observer, director Murat Erün zooms in on Hatice’s daily life and her unusual success story. Essentially, Hatice has an important message: Many more disabled people can succeed with less prejudice and more opportunities.


 

YÖNETMEN / DIRECTOR

Murat Erün


SENARYO / SCREENPLAY

Murat Erün


KURGU / EDITING

Murat Erün


ÖZGÜN MÜZİK / ORIGINAL MUSIC

Ayşe Glass


YAPIMCI / PRODUCER

Murat Erün


DÜNYA HAKLARI / WORLD SALES

Murat Erün

Comments


bottom of page