top of page

EARWIG

EARWIG

 

2021 | DCP | Renkli - Colour | 114’ | İngilizce; Türkçe altyazılı - English; Turkish sub. | Birleşik Krallık, Fransa, Belçika - United Kingdom, France, Belgium

 

Lucila Hadžihalilović'in gerçeküstücü sineması ilk bakışta çözümlemesi zor sembollerle işleyen, muğlak ve anlama direnen bir dünya kurar. Yönetmenin yeni filmi Earwig ise, yine aklın sınırlarını zorlayan ve düşlerin ve kabusların büyülü diliyle konuşan bir korku masalı. 20. yüzyılın ortalarında, içeri ışık ve temiz havanın giremediği, kasvetli bir evde yaşayan küçük Mia ve bakıcısı Albert’in hikâyesine odaklanan filmi, tekrar tekrar kullandığı bir imgeyle açıklamak mümkün: 'Cam'. Şeffaf, su gibi, ama bir yandan da eğer parçalanırsa keskin ve öldürücü bir nesne ve imgedir cam. Üzerine ışık tutulursa size renk renk bir dünya sunabilir, hatta doğru hamlelerle camın müziğini bile duyabilirsiniz. Camın bu binbir yüzünden esinlenen ve görsel-işitsel bir görkemle parıldayan Earwig’in asıl meselesi ise geçmişle ilgili: Çocukluğun insanı hapsettiği döngüde sıkışıp kalmak ve dünyayla aramızdaki camı kırıp kıramamak.

 

Lucille Hadžihalilović’s surreal cinema constructs an ambiguous world resistant to meaning that functions on symbols puzzling at first sight. Earwig, the director’s latest is yet another film that defies the borders of the mind, a scary tale that adopts the enchanting language of nightmares. A single image suffices to define the film set in the mid-20th-century that focuses on the story of young Mia and her caretaker Albert, who live in a gloomy house in where light or fresh air does not seep: glass. Transparent, like water, but sharp and deadly when shattered. Inspired by the thousand facets of glass, Earwig glitters in an audio-visual magnificence, though it principally deals with the past—being stuck in a loop, imprisoned by childhood, unable to break the glass between us and the world.

 

YÖNETMEN / DIRECTOR

Lucile Hadzihalilovic


OYUNCULAR / CAST

Paul Hilton

Romola Garai

Alex Lawther

Romane Hemelaers


SENARYO / SCREENPLAY

Lucile Hadzihalilovic,

Geoff Cox


GÖRÜNTÜ YÖN. / CINEMATOGRAPHY

Jonathan Ricquebourg


KURGU / EDITING

Adam Finch


ORİJİNAL MÜZİK / ORIGINAL MUSIC

Augustin Viard


YAPIM / PRODUCTION

ANTI-WORLDS, PETIT FILM,

FRAKAS PRODUCTIONS


DÜNYA HAKLARI / WORLD SALES

WILD BUNCH INTERNATIONAL


TÜRKİYE HAKLARI /

TURKEY SALES

Bir Film

 

2021 San Sebastian Jüri Özel Ödülü / Special Jury Prize

B. Catling’in Earwig romanından uyarlanmıştır.


19 Eylül/September - 12.00, Vural Sineması

Comentarios


bottom of page