top of page

ÇÖZÜMLER KİTABI // LE LIVRE DES SOLUTIONS

THE BOOK OF SOLUTIONS

LE LIVRE DES SOLUTIONS

 

2023 | DCP | Renkli - Colour | 102’ | Fransızca; Türkçe, İngilizce altyazılı - French; Turkish, English sub. | Fransa - France


16 Eylül Cumartesi, 19.00, Sanat Fabrikası // 19 Eylül Salı, 14.00, Vural Sineması

Michel Gondry yeni uzun metrajlı filminde yaratıcılık ve onun önündeki engelleri konu ediyor. Yönetmenin Günlerin Köpüğü’nü çekerken yaşadığı sıkıntılardan esinlendiği Çözümler Kitabı, bir türlü tamamlanamayan filmlere dair bir komedi/drama.


Başarılı bir reklam ve sinema filmi yönetmeni olan Marc’ın kariyeri çıkmazdadır. Maliyeti sürekli artan yeni filmini bir türlü tamamlayamaz. Sonunda yapımcılar projeyi onun elinden almaya karar verirler. Bunun üzerine Marc, fazlasıyla anlayışlı kurgucusu Charlotte ve sadık asistanı Sylvia ile materyalleri stüdyodan kaçırır.


Ekip Marc’ın teyzesinin taşradaki evine saklanır ve kurguyu burada tamamlamaya girişir. Fakat Marc filmi izlemeyi reddetmekte ve sürecin daha da uzamasına sebep olmaktadır. Diğer yandan köy hayatı Marc’ın aklına bir sürü yeni ve yaratıcı fikir getirir. Bunları aforizmalar hâlinde bir ‘Çözümler Kitabı’nda toplamaya başlar.


Ilk gösterimi bu yıl Cannes’da Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde gerçekleşen Çözümler Kitabı’nda Michel Gondry sinemasından tanıdık özelliklerin hepsini bulmak mümkün. Bipolar bir yönetmenin zihninde çıktığımız bu yolculuk hem naif hem de sofistike, hem eğlenceli hem de dramatik.

 

After eight years of silence, Michel Gondry's first feature film focuses on creativity and the obstacles before it. Inspired by the problems he ran into while filming Mood Indigo / L'écume des jours a decade ago, The Book of Solutions is a comedy/drama about filmmaking and unfinished titles.


Despite his success as a commercial and feature film director, Marc's career has reached a dead-end. He can't complete his new film, which is burning a hole in his pocket. Ultimately, the producers decide to remove him from the project. So, Marc steals material from the studio in cahoots with his sympathetic editor, Charlotte and devoted assistant, Sylvia. As a last resort, the team takes refuge in a country house owned by Marc's aunt to complete the final cut. However, the process is prolonged because Marc refuses to watch the film. On the other hand, village life turns out to be inspiring for Marc, and he begins to collect his new ideas as aphorisms in a 'Book of Solutions'.


Premiering in the Directors' Fortnight section at the 76th Cannes Film Festival, The Book of Solutions contains all the quintessential traits of Michel Gondry's cinematic style. This journey into the mind of a bipolar director is naïve yet sophisticated, entertaining yet dramatic.

 

YÖNETMEN / DIRECTOR

Michel Gondry


OYUNCULAR / CAST

Pierre Niney, Blanche Gardin, Françoise Lebrun, Frankie Wallach


SENARYO / SCREENPLAY

Michel Gondry


GÖRÜNTÜ YÖN. / CINEMATOGRAPHY

Laurent Brunet


KURGU / EDITING

Élise Fievet


MÜZİK / MUSIC

Étienne Charry


YAPIMCI / PRODUCER

Georges Bermann


YAPIM / PRODUCTION

Partizan Films


DÜNYA HAKLARI / WORLD SALES

Kinology


TÜRKİYE HAKLARI / TURKEY SALES

Bir Film


Comentários


bottom of page