top of page

CAM PERDE

GLASS CURTAIN

 

2023 | DCP | Renkli - Colour | 86’ | Türkçe; İngilizce altyazılı - Turkish; English sub. | Türkiye


15 Eylül Cuma 21.30, Vural Sineması

Anlatımındaki sadelik ve konu edindiği kişiler arası ilişkilerdeki gerilimle dikkati çeken Çatlak’tan sonra Fikret Reyhan üçüncü filmi Cam Perde ile karşımızda. Cam Perde, eski kocasının gölgesini hayatında sürekli hisseden bir kadının hikâyesini seyirciyi diken üstünde tutarak anlatıyor.


Filmin kahramanları bu kez şehir hayatının daha içinden, serbest meslek sahibi orta sınıftan kişiler. Sorunlu evliliğini yeni sonlandırmış, velayetini aldığı çocuğu ve erkek arkadaşıyla yeni bir hayat kurmak isteyen genç bir kadını çeşitli engeller beklemektedir; akrabaların, yakın ve uzak çevrenin, eski yaşantısı ve yeni kurmak istediği hayatla ilgili tasavvurları vardır. Nesrin’in kararlılıkla çıktığı yol çok da kolay olmayacaktır.


Fikret Reyhan ‘toplumsal kontrat’ın çetrefil bir yapı olduğunu, birbirleriyle görünür-görünmez bağları olan kişilerin başka hayatlara karışmakta nasıl fütursuz davranabildiklerini konu ediniyor. Sartre’ın ünlü cümlesiyle: “Cehennem başkalarıdır.”


 

Following Çatlak / Fractured, a film praised for its spare narration and the well sustained suspense in personal relations, Fikret Reyhan is back with his third film, Cam Perde / Glass Curtain which tells the story of a woman haunted by the shadow of her exhusband in a gripping plot.


The protagonists of the film are middleclass, self-employed urbanites. Problems await a recently divorced young woman who wants to start a new life with her child and boyfriend. Friends and family have opinions about this new stage in her life, and Nesrin will face challenges in her endeavour despite her determination.


Fikret Reyhan portrays the intricacies of 'social contracts' and how people bound with visible and invisible ties to each other can act carelessly when it comes to interfering with the lives of others. Paraphrasing Sartre: 'Hell is other people.'


İstanbul 2023 | Kariyo & Ababay Vakfı Jüri Özel Ödülü (Onat Kutlar anısına), En İyi Erkek Oyuncu (Alper Çankaya) - Kariyo & Ababay Foundation Special Jury Prize (in memory of Onat Kutlar) Best Actor (Alper Çankaya)

 

YÖNETMEN / DIRECTOR


Fikret Reyhan


OYUNCULAR / CAST


Selen Kurtaran, Uğur Karabulut, Alper Çankaya, Fatih Sönmez, Tuna Kemal Kara, S. Emrah Özdemir, Elif Çakman, Ecre Begüm Bayrak, Onur Gözeten, Leyla Üner Ermaya


SENARYO / SCREENPLAY

Fikret Reyhan


GÖRÜNTÜ YÖN. / CINEMATOGRAPHY

Barış Aygen


KURGU / EDITING

Fikret Reyhan


YAPIMCI / PRODUCER

Nizam Reyhan


YAPIM / PRODUCTION

FNR Film


DÜNYA HAKLARI / WORLD SALES

FNR Film


Comments


bottom of page