top of page

BOŞLUKTA

DRIFTING

 

2022 | DCP | Renkli - Colour | 67’ | Türkçe, Kürtçe; İngilizce, Türkçe altyazılı - Turkish, Kurdish; English, Turkish sub. - Türkiye


16 Eylül Cumartesi 14.00, Sanat Fabrikası

Somnur Vardar’ın yönettiği Boşlukta yapım süreci altı yıla yayılmış bir belgesel. Istanbul’un sürekli şantiye hâlinde olduğu dönemlerde bir proje olarak başlayan Boşlukta’yı ekonomik kriz ve barınma sorununun uç noktalara vardığı bir dönemde izliyoruz. Vardar, inşaat işçilerini şantiyelerde ve kaldıkları koğuşlarda iki genç erkek aracılığıyla takip ediyor; Mardinli atanamamış öğretmen Ferhat ve üniversiteye girmek isteyen kuzeni Emrah. Ikisinin de inşaat işinden sıyrılabilmek için gördükleri tek çıkış yolu Cezayir’e gitmek ve aynı işi bir süre orada yaparak döviz biriktirmek. Fakat inşaat, koğuşta bir arkadaşlarının söylediği üzere, çoğunun kuşaklar boyu kapıldığı bir kısır döngü. Hem işçilerin hayatını hem de kenti yıkıp geçen bir endüstri.


 

Somnur Vardar’s Drifting is a documentary that was produced over six years. Starting as a project during Istanbul’s aggressive construction boom, the documentary is screened at the festival during an economic crisis and extreme housing problems. Through two young men, Ferhat, a teacher from Mardin waiting to be appointed, and his cousin Emrah, who wants a university degree, Vardar follows the lives of construction workers on-site and in their dormitories. For the duo, the only way out of this line of work is to save up dollars by working on a construction project in Algeria. But, as a friend keeps reminding them, construction is a vicious circle that affects generations. It is an industry costing workers’ lives and destroying the city.


İstanbul Film Festivali 2023 | En İyi Belgesel - Best Documentary

Documentarist 2023 | En İyi Görüntü Ödülü - Best Cinematography in Documentary

SİYAD 2023 | En İyi Belgesel - Best Documentary

DokuFest 2023 | En İyi Balkan Belgeseli - Best Balkan Documentary (Balkan Dox)

 

YÖNETMEN / DIRECTOR

Somnur Vardar


KATILANLAR / WITH

Emrah Atsız, Ferhat Atsız, Tunahan Atsız


SENARYO / SCREENPLAY

Somnur Vardar


GÖRÜNTÜ YÖN. / CINEMATOGRAPHY

Sedat Şahin


KURGU / EDITING

Eytan Ipeker, Somnur Vardar


ÖZGÜN MÜZİK / ORIGINAL MUSIC

Cenker Kökten


YAPIMCI / PRODUCER

Somnur Vardar


YAPIM / PRODUCTION

Marmelat Film


DÜNYA HAKLARI / WORLD SALES

Marmelat Film

コメント


bottom of page