top of page

BİLARDOCU // THE HUSTLER

THE HUSTLER

 

1961 | H264 | Siyah&Beyaz - B&W | 134’ | İngilizce; Türkçe altyazılı - English; Turkish subtitle | ABD - USA


18 Eylül Pazartesi 21.00, Eski Köylü Pazarı

Müthiş bir bilardo oyuncusu olan Eddie Felson, ortağı Charlie ile şehir şehir dolaşır ve küçük çaplı dolandırıcılık numaralarıyla geçinir. Ikili, Eddie’nin oyun masasındaki yeteneği kadar, rakiplerinden bu meziyetini gizlemekteki oyunculuk kabiliyetine de çok şey borçludur. Fakat Eddie’nin gözü yükseklerde, daha büyük müsabakalardadır. New York’a geldiklerinde, asla kaybetmemesiyle ün salmış bilardo efsanesi Minnesota Fats’e meydan okur. Saatlerce devam eden, hatta bir günden daha uzun süren bu karşılaşmada Eddie’nin en büyük rakibi karşısındaki adam değil, aslında kendi hırsıdır.


Bu filmdeki performansıyla Akademi Ödülü’ne aday gösterilen ama kazanamayan Newman, 25 yıl sonra Martin Scorsese’nin yönettiği Paranın Rengi’nde aynı karakteri tekrar canlandırmış ve bu sefer Oscar heykeline ulaşmıştır.


Gazeteci/yazar Cüneyt Cebenoyan'ı, Erguvani İstimbot kitabı vesilesiyle, en sevdiği filmlerden biriyle anıyoruz.

 

Eddie Felson, a great pool player, travels from city to city with his partner Charlie, making a living from small-time hustles. The duo earn money thanks to Eddie's talent at the table as much as his abilities as a performer to hide this talent from his opponents. But Eddie has an appetite for more. In New York, he challenges Minnesota Fats, a billiard legend who has never lost a game. In this prolonged game, Eddie's biggest adversary is not his opponent but his ambition.


Newman was nominated for an Academy Award for his performance in this film but did not win; however, the revival of the same character twenty-five years later in Martin Scorsese's The Color of Money finally got him the Oscar.


On the occasion of his post-humous book Erguvani Istimbot, we commemorate journalist/writer Cüneyt Cebenoyan with one of his favorite films.


OSCAR 1962 | En İyi Görüntü Yönetimi, En İyi Sanat Yönetimi - Best Cinematography, Best Art Direction BAFTA 1962 | En İyi Film, En İyi Yabancı Erkek Oyuncu (Paul Newman), En İyi Yabancı Kadın Oyuncu (Piper Laurie) - Best Film, Best Foreign Actor (Paul Newman), Best Foreign Actress (Piper Laurie)

 

YÖNETMEN / DIRECTOR

Robert Rossen


OYUNCULAR / CAST

Paul Newman, Jackie Gleason, Piper Laurie, George C. Scott, Myron McCormick


SENARYO / SCREENPLAY

Sidney Carroll, Robert Rossen, Walter Tevis


GÖRÜNTÜ YÖN. / CINEMATOGRAPHY

Eugen Schüfftan


KURGU / EDITING

Dede Allen


MÜZİK / MUSIC

Kenyon Hopkins


YAPIMCI / PRODUCE

Robert Rossen


YAPIM / PRODUCTION

Rossen Enterprises


DÜNYA HAKLARI / WORLD SALES

Park Circus

Comments


bottom of page