top of page

Ayvalık Uluslararası Film Festivali Programı Hazır, Biletler 8 Eylül’de Satışta

14-19 Eylül tarihleri arasında yılın merakla beklenen yerli ve yabancı yapımlarını izleyiciyle buluşturacak Ayvalık Uluslararası Film Festivali için biletler 8 Eylül’de Biletix ve Ayvalık’taki Küçük Han’da açılacak gişeden satışa çıkıyor. Ayvalık Belediyesi Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi, Sanat Fabrikası Tiyatrosu, Ayvalık Belediyesi Büyük Park Amfitiyatro‘da yapılacak film gösterimleri için tam bilet 80 TL, indirimli bilet 50 TL olurken, ASKEV ve Eski Köylü Pazarı Meydanı’ndaki gösterimler ücretsiz gerçekleştirilecek.Seyir Derneği tarafından düzenlenen Ayvalık Uluslararası Film Festivali, Todd Haynes imzalı May December filmiyle açılacak. 14 Eylül’de Ayvalık Belediyesi Büyük Park Amiftiyatro’da gerçekleşecek açılış töreninin ardından gösterilecek Julianne Moore ve Natalie Portman’ın başrollerde yer aldığı May December, yirmi yıl önce basını meşgul eden bir skandalın, çekilecek bir film nedeniyle tekrar gündeme gelmesini konu alıyor. Açılış filmi May December için, kategori ayrımı olmaksızın tüm biletler 100 TL’den satışa sunulacak.


Ayvalık Uluslararası Film Festivali çerçevesinde Uluslararası Seçki, Sinema Yapmaya Çalışırken, İlk Filmler, Ve Ayvalık, Godard’a Saygı, Anılarına ve uzun metraj, kısa ile belgesel filmlerin yer aldığı Türkiye’den Filmler bölümlerinde toplam 57 film gösterilecek. Festival, gösterimlerin yanı sıra film ekiplerinin katılımıyla gösterim sonrası söyleşilere, filmlerin temalarından hareketle düzenlenecek panellere, Ay Yapım’ın desteğiyle gerçekleşecek Türkiye’nin farklı üniversitelerinden öğrencilerin hem çeşitli atölyelerde eğitim alacakları hem de festivalde çalışma deneyimi kazanacakları Genç Sinema programına ev sahipliği yapacak. Ayrıca festival, Finansbank Minik Eller Büyük Hayaller sponsorluğunda ve Hollanda Konsolosluğu’nun katkılarıyla 17 Eylül’de Sabancı Yaratıcı Teknolojiler Atölyesi’nde tüm güne yayılan farklı etkinliklerle dolu Seyir Çocuk Günü’nü de ilk kez düzenleyecek.


Ayvalık Uluslararası Film Festivali; Ayvalık Belediyesi, CultureCivic, Bilginer-Melin Ayvalık Sanat Kültür Eğitim Vakfı, Kürşat Ayvalık, Paribu Cineverse, O3 Medya, OGM Pictures, Gold Film, Kendine Has, Boyner, MUBI, Manzara Ayvalık, Nil House, Çamlık Gazinosu Aile Çay Bahçesi, Esra Başak-Ela Başak Atakan, Eren-Alptekin Coşkun, Fatma-Mustafa Kürşat, İnci Vural, Ayvalıkzade, çöp(m)adam, Ayvalık Ticaret Odası’nın değerli katkılarıyla gerçekleşecek.


Ayvalık Uluslararası Film Festivali, Mey|Diageo’nun katkılarıyla geçen yıl ilk kez verdiği “Yeni Bir …” Ödülü’nü bu yıl da vermeye devam ediyor. Festivalin, genç sinemacıların yetişmesi ve teşvik edilmesi konusundaki amacını da yerine getiren, kültür ve sanatın hayatımızdaki önemine inanan Mey|Diageo’nun katkılarıyla verilecek 50.000 TL değerindeki ödülün sahibi festivalin açılış gecesinde açıklanacak. “Yeni Bir …” Ödülü’nün seçici kurulunda ise, yönetmen, senarist, yazar, yapımcı ve ressam Tayfun Pirselimoğlu, yapımcı Dilde Mahalli, kurgucu ve yönetmen Eytan İpeker, sinema yazarı-film programcısı Nil Kural ve oyuncu Selen Uçer yer alıyor.


Türkiye Sineması’nın Heyecan Uyandıran Filmleri Ayvalık’ta

Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin Türkiye Sineması 2022-2023 bölümünde ülkemizde ve dünya festivallerinde gösterilmiş, ödüllerle dönmüş yılın çok konuşulan filmleri, yönetmen, senarist, yapımcı ve oyuncuların katılımıyla izleyicilerle buluşacak.


Belmin Söylemez’in on yıllık uzun bir aradan sonra çektiği ikinci uzun metrajı Ayna Ayna, yolları bir tiyatro kursunda kesişen, her biri kendi hayat mücadelesini veren üç kadının öyküsünü anlatıyor. Film gösterimi sonrasında yönetmen Belmin Söylemez, başrol oyuncuları Laçin Ceylan, Manolya Maya, Şenay Aydın ve Cengiz Orhonlu ile yapımcı Haşmet Topaloğlu’nun katıldığı bir de söyleşi gerçekleşecek.


İlk gösterimi bu yıl Berlin Film Festivali’nin Karşılaşmalar bölümünde gerçekleşen Kör Noktada Ayşe Polat imzası taşıyor. Faili meçhul cinayetleri merkezine alan üç bölümden oluşan film, her bölümde aynı olayları başka bir karakterin gözünden anlatıyor. Ancak hangi gözle izlenirse izlenilsin geçmişte yaşananlarla yüzleşilmediği sürece anlatılmayan zalimlikler yeni nesillere musallat olacak yeni hayaletler doğuruyor. Film sonrası gerçekleşecek söyleşide yönetmen Ayşe Polat, oyuncular Ahmet Varlı, Nihan Okutucu ve Çağla Yurga izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.


Fikret Reyhan’ın eski kocasının gölgesini hayatında sürekli hisseden bir kadının hikâyesini seyirciyi diken üstünde tutarak anlattığı üçüncü filmi Cam Perde, İstanbul Film Festivali’ndeki ilk gösteriminin ardından Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nde izleyiciyle buluşacak. Film sonrasında Fikret Reyhan ve oyuncular Selen Kurtaran, Uğur Karabulut, Alper Çankaya, Elif Çakman ve Emrah Özdemir’in katılımıyla söyleşi gerçekleşecek.


İlk gösterimi bu yıl Rotterdam Film Festivali’nde gerçekleşen Umut Subaşı’nın ilk uzun metraj filmi Sanki Her Şey Biraz Felaket, Türkiye’de son zamanlarda birçoğumuzun hissettiğinden emin olduğumuz çıkışsızlık duygusunu, yeni neslin gelecek kaygısını aynı evi paylaşan iki genç kız ve arkadaş edindikleri iki genç erkek üzerinden alçak perdeden bir mizah ile anlatıyor. Filmin gösterimine yönetmen Umut Subaşı, yapımcı Cemre Erül ve oyuncu Melisa Bostancıoğlu katılacak.


Derviş Zaim festivalde gösterilecek yeni filmi Tavuri ile çocukluğunda Magosa’da aynı arsada top koşturduğu mahalle arkadaşı, hayatının yarısını hırsızlık ve dolandırıcılık yüzünden hapiste geçirmiş, Tavuri (Şeytan) lakaplı Mustafa Serttaş ekseninde suç ve suça bağımlılık, toplum ve toplum dışılık, özgürlük ve tutsaklık temalarını ele alıyor.


Selcen Ergun’un geçen yıl Toronto Film Festivali’nde prömiyerini yapan filmi Kar ve Ayı, kışın bir türlü bitmek bilmediği, doğa ve insan ilişkisinin daha görünür olduğu hayali bir kasabada geçiyor ve kasabaya gelen genç hemşirenin kendisini adım adım su yüzüne çıkan güç ilişkilerinin, sır ortaklıklarının ve şüphenin içinde bulmasını anlatıyor. Merve Dizdar’ın hemşireyi canlandırdığı filmde, Saygın Soysal, Asiye Dinçsoy, Erkan Bektaş, Muttalip Müjdeci ve Onur Gürçay rol alıyor. Film sonrası gerçekleşecek söyleşide yönetmen Selcen Ergun başta olmak üzere film ekibi izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.


Özcan Alper’in senaryosunu Murat Uyurkulak ile birlikte yazdığı Karanlık Gece hasta annesiyle vedalaşmak için gençliğinin geçtiği kasabaya geri dönen İshak’ı odağına alarak ülkenin ahvaline dair bir hikâye sunuyor. 7 yıl önce kasabadan kaçmasına sebep olan olaylarla yüzleşmeye, vicdanını temizlemeye çalıştıkça kasabadaki suç ortaklarının engellerine çarpan bir adamı anlatan filmin gösterimi yönetmen Özcan Alper, yapımcı Soner Alper ve başroldeki Berkay Ateş’in katılımıyla gerçekleşecek.


Ümit Ünal’ın senaryosunu yazdığı, Kerem Ayan’ın yönetmenliğini üstlendiği 1985 yazından bir İstanbul portresi sunun Oregon Ayvalık izleyicisiyle açık havada buluşacak. 80’li yılların toplumsal yaşamının merkezinde çeşitli insan panoramalarını yansıtan, tek bir günde geçen film Aslı İnandık, Serkan Çayoğlu, Selen Uçer, Nazlı Bulum, Özgür Emre Yıldırım, Nejat İşler, Zihni Göktay ve Nevra Serezli başta olmak üzere kalabalık bir oyuncu kadrosuna sahip. Eski Köylü Pazarı’nda ücretsiz gerçekleşecek film gösterimi sonrasında film ekibi seyircilerle buluşacak.


Sinema Yapmaya Çalışırken

Bu yıl, usta yönetmenler belki de kendilerinden hareketle bir filmi yaparken neler yaşandığı ya da yaşanabileceği üzerinden başarılı yapımlara imza attılar. Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin Sinema Yapmaya Çalışırken adlı bölümünde izleyiciyi yönetmenlerin dünyasına konuk eden dört yapım yer alıyor. Nanni Moretti Cannes Film Festivali’nde yarışan yeni filmi Güzel Günler / A Brighter Tomorrow’da, Sovyetler Birliği’nin Macaristan’ı işgalinin İtalyan Komünist Partisi üzerindeki etkisini anlatan bir film çeken ve ailesiyle yaşadığı problemler nedeniyle zor günler geçiren nevrotik bir yönetmeni anlatıyor.


Michel Gondry’nin sekiz yıl sonra çektiği ve 2023 Cannes Film Festivali Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde dünya prömiyerini yapan filmi Çözümler Kitabı / The Book of Solutions da filmini tamamlamaya çalışan depresif bir yönetmen hakkında sıra dışı bir komedi.


Geçtiğimiz yıl Venedik Film Festivali’nde yarışan, İran hükümetinin tüm yasaklarına rağmen sinema yapmaya devam eden Jafar Panahi’nin gerçek ve kurmacanın iç içe geçtiği filmi Ayı Yok / No Bears da festivalde seyirciyle buluşacak. Panahi’nin kendisini canlandırdığı İran Türkiye sınırında bir köyde geçen film, bir yandan İran’dan kaçıp Avrupa’ya iltica etmeye çalışan Bahtiyar ve Zara’yı, diğer yanda da köyde geleneklere karşı geldikleri için baskıya uğrayan genç âşıkları takip ediyor. Filmin gösterimine uygulayıcı yapımcılar Sinan Yusufoğlu ve Nader Mohammad da katılacak. Bu bölümde gösterilecek dördüncü yapım ise festivalin açılış filmi May December.


Kadınlar Nasıl Başarıyor?

Festivalin Kadınlar Nasıl Başarıyor? adlı bölümünde İdil Akkuş ve Ekin İlkbağ’ın birlikte yönettikleri belgesel Düet, Murat Erün imzalı Hatice ve Berna Gençalp’in yönettiği Kim Mihri belgeselleri yönetmenlerin ve ekibin katılımıyla gösterilecek.


Düet, sadece spor müsabakalarında değil, hayatın her alanında var olmaya ve özgür şekilde kendilerini bulmaya çalışan iki genç kadın; Mısra ve Defne’nin düet kategorisindeki yoldaşlıkları sayesinde, kız kardeşlik dayanışmasını ve kadın hareketinin gücünü keşfetmelerini anlatırken, Kim Mihri ilk kadın ressamlarımızdan Mihri Hanım’ın hikâyesinin ve attığı cesur adımların peşine düşüyor. Hatice belgeseli ise en fazla yedi-sekiz yıl yaşayacağı söylenmesine rağmen 42 yaşına basan, yüzde 98 engelli olmasına rağmen maruz kaldığı ayrımcılıklar, haksızlıklar karşısında hayattan kopmayan, inatla sınırları aşmaya çalışan SMA hastası Hatice Özkan’ın öyküsü.


Ve Ayvalık

Festivalin Ve Ayvalık bölümü kapsamında ise, Ayvalık’a yerleşmiş sinemacı Nur Akalın’ın orta metraj filmi Eflatun ve sinemamızın klasiklerinden 1981 yapımı Kırık Bir Aşk Hikâyesi yıllar sonra çekildiği şehirde, Ayvalık’ta bir kez daha beyazperdede olacak.


Eflatun’da ailesinden kalan hatıralarla dolu eski evi elden çıkarmak için Berlin’den Ayvalık’a gelen bir kadının hikâyesini anlatan Nur Akalın filmin gösterimi sonrasında soruları yanıtlayacak.


Ömer Kavur’un Selim İleri ile birlikte yazdığı Kırık Bir Aşk Hikâyesi, Ayvalık’a tayini çıkan edebiyat öğretmeni Aysel ve ilçe eşrafından zengin bir ailenin kızıyla istemediği bir evliliğe zorlanan Fuat arasındaki imkânsız aşkı anlatıyor. Başrollerdeki Hümeyra ve Kadir İnanır’a birbirinden deneyimli isimlerden oluşan bir yardımcı oyuncu kadrosunun eşlik ettiği film, Eski Köylü Pazarı’nda ücretsiz olarak gösterilecek. Bu arada Kavur belgeselinin de festivalde gösterileceğini hatırlatalım.


İlk Filmler

Festivalin İlk Filmler bölümünde, ilk uzun metraj filmleriyle uluslararası festivallerde dikkatleri üzerine çeken, bir sonraki filmlerine dair şimdiden merak uyandıran yönetmenlerin filmleri beyazperdede olacak.


İlk gösterimini Selanik Film Festivali’nde yapan ve geçen yıl Hollanda’nın Oscar adayı seçilen yazar-yönetmen Martijn de Jong’un dokunaklı filmi Vurgun Yemek / Narcosis Ayvalık’ta yönetmenin katılımıyla sinemaseverlerle buluşacak. Filminde bir derin deniz dalgıcının dalış sırasında bir daha geri dönmeyişinin karısı ve çocukları üzerindeki etkisinin izini süren, ölümü kabullenme ve kayıpla yüzleşmeyi anne ve iki çocuk üzerinden gizem duygusuyla yansıtan Martijn de Jong film gösterimi sonrasında seyircilerin sorularını yanıtlayacak.


Bu yıl dünya prömiyerini yaptığı 2023 Cannes Film Festivali’ne seçilen ilk Ürdün filmi olarak tarihe geçen Amjad Al Rasheed’in yönettiği İnşallah Erkek Olur / Inshallah a Boy programdaki dikkat çeken filmlerden bir diğeri. Kocasının ani ölümünün ardından sadece bir kızı olduğu için sahip olduğu her şeyde ailesinin hakkı olduğunu öğrenen Nawal’ın hak mücadelesini anlatan film, Nawal’ın yaşadığı toplumda erkek çocuk sahibi olmanın önemini gözler önüne seriyor. Filmin festivaldeki gösterimi yönetmen Amjad Al Rasheed’in katılımıyla gerçekleşecek.


İlk gösterimi 2022 Locarno Film Festivali’nde gerçekleşen ve aradan geçen bir yıl boyunca Saraybosna Film Festivali’nde En İyi Film dahil toplam 16 ödül kazanan Güvenli Bir Yer / Safe Place, geçtiğimiz Akademi ödüllerinde de Hırvatistan’ı temsil etmişti. Yönetmen Juraj Lerotić, ilk uzun metrajlı filminde intihara kalkışan ağabey Damir ve kendisinin yaşadıklarından esinlenerek annelerinin de dâhil olduğu kişisel bir hikâye anlatıyor. Lerotić yazdığı ve yönettiği filminde başrolü de üstleniyor.


Felipe Gálvez’in 20. yüzyıl başlarında Şili’de geçen filmi Sömürgeciler / The Settlers, zengin bir toprak sahibinin kendi çıkarları için sebep olduğu sonu katliama varan olaylar üzerinden, yerli halklara uygulanan soykırımın üzerindeki perdeyi kaldırıyor. Şili’nin bu yılki Oscar adayı Sömürgeciler, 2023 Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış bölümünde gösterildi ve festivalden FIPRESCI (Uluslararası Eleştirmenler Birliği) ödülüyle döndü.


Görüntü yönetmeni Molly Manning Walker’ın ilk uzun metrajlı filmi Nasıl Seks Yapacağız? / How to Have Sex, bu yıl Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünde gösterildi ve bu bölümün En İyi Film Ödülü’nü kazandı. Film, mezuniyet yeterlilik sınavının sonucunu beklerken tatile giden üç genç kadını odağına alarak, gençler arasındaki akran zorbalığını, kalp kırıklıklarını ama hepsinden önemlisi cinsel taciz ve rıza inşasını soğukkanlı bir şekilde işliyor.


Festivalin Kısa’ları!

Kasım Ördek’in yönettiği Birlikte, Yalnız rutin bir şekilde her gün hırsızlığa çıkan bir çiftin çaldıkları arabada beklemedikleri bir şeyle karşılaştıklarında yaşadıklarını konu alan bir suç ve yol filmi. Ceyda Aşar’ın bir emlakçı ile ev arayan kentli bir kadını takip etiği Burası Size Göre Değil insan-doğa ilişkisine ve eril bilince dair düşündürüyor. Emine Yıldırım özel güçleri olan bir kadın ile ünlü bir falcının bir araya geldiği bir tarot seansında geçen filmi Kadıköy’ün En İyi Falcısı ile toksik erkekliğe mizahi bir bakış sunuyor ve fantastik bir evren kuruyor. Benhür Bolhova imzalı Koyun İstanbul’da plazalar arasına sıkışmış derme çatma kulübesinde adakçılık yapan Bekir’in müşterisine sattığı koyunlardan biri kaybolmasıyla yaşadığı çaresizliği anlatıyor.


Charles Emir Richards, Suriyeli Kozmonot filminde özgür bir Suriye hakkındaki görüşleri yüzünden hedef hâline geldiği için ülkesinden kaçmak zorunda kalan, uzaya çıkan ilk Suriyeli Muhammed Faris’in hikâyesini anlatıyor. Deniz Telek kısa filmi Suyu Bulandıran Kız’da 21 günlük karantina sürecini daha önce hiç görmediği köyünde geçirirken, kamerasıyla bebekken ölen ablasının izini takip ediyor. Çağlar Odabaş ise Tinebe adlı kısa filminde çocuk, baba ve anne üzerinden; anıların hatırlanma biçimi, fotoğrafların ve videoların hafızadaki büyüklüğüne karşı kameranın onları küçülten manipülasyonuna dikkat çekiyor. Zeynep Demirhan, Yüzler adlı kısa belgeselinde 15 sene önce Alzheimer teşhisi konulan anneannesinin deneyimlerinden yola çıkarak bellek, zaman ve mekân ile olan etkileşimini inceliyor. Yok olan bir hafıza karşısında var olmayı sürdürmeye çalışan bir beden ile kişisel belleğin formunu sorguluyor. Kısa film gösterimleri sonrasında yönetmenlerin katılımıyla söyleşiler düzenlenecek.


Yılın Ses Getiren Uluslararası Filmleri Ayvalık’a Geliyor

Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin uluslararası programında bu yıl Cannes, Berlin, Karlovy Vary, Selanik gibi dünya festivallerinde prömiyerini yapan ve önümüzdeki günlerde gerçekleşecek Toronto Film Festivali’nin ardından Ayvalık’ta gösterilecek yılın merakla beklenen filmleri yer alıyor.


2023 Cannes Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan ve Jüri Ödülü’nü kazanan usta yönetmen Aki Kaurismäki imzalı Sararmış Yapraklar / Fallen Leaves, Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nde izleyiciyle buluşacak. Finli yönetmenin kendine özgü evreninde geçen film, trajikomik bir aşk hikâyesini tüm aksiliklere rağmen umutla anlatıyor. Sararmış Yapraklar / Fallen Leaves, Uluslararası Eleştirmenler Birliği’nin (FIPRESCI) bu yılki Büyük Ödül’üne de layık görüldü.


Dünya prömiyerini yaptığı 2023 Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo ve Kuir Palmiye ödüllerini alan Hirokazu Kore-eda imzalı Canavar / Monster, Ayvalık’ta izleyiciyle buluşacak bir başka yapım. Kore-eda, yeni filminde seyirciyi eşini kaybetmiş bir anne oğul üzerinden zaman geçtikçe katmanları artan, her bir karakterin anlatımı ile gerçekliği değişen ve karmaşıklaşan bir hikâye ile buluşturuyor.


Vietnam asıllı Fransız yönetmen Trần Anh Hùng’ın 2023 Cannes Film Festivali’nden En İyi Yönetmen Ödülü ile döndüğü Şeflerin Aşkı / The Pot au feu filminin başrollerinde Juliette Binoche ve Benoît Magimel yer alıyor. Neredeyse tamamı ya mutfak tezgâhında yemek yapma ya da yemek sofrasında bir ritüeli andıran sunum sahnelerinden oluşan filmde, kadınların toplumdaki yerine ve sınıf çatışmasına değinen etkileyici bir aşk hikâyesi de var.


İlker Çatak’ın, ilk gösterimi 2023 Berlin Film Festivali’nin Panorama bölümünde gerçekleşen, Almanya’nın bu yılki Oscar adayı olarak seçilen bol ödüllü yeni filmi Öğretmenler Odası / The Teacher’s Lounge festivalde seyirciyle buluşacak. Okulu toplumun küçük bir modeli olarak ele alan film, okulda gerçekleşen hırsızlık olayları sonrasında idealist bir öğretmenin diğer öğretmenlere, öğrencilere ve velilere karşı gerçeğin peşinde verdiği savaşı anlatıyor.


Arjantinli yönetmen Rodrigo Moreno imzalı Kabahatliler / The Delinquents, 2023 Cannes Film Festivali’ndeki ilk gösteriminin ardından “geleceğin kült filmlerinden” olarak değerlendirildi. Film, yeni bir hayat kurabilmek için çalıştıkları bankayı soymaya karar veren Moran ve Roman’ın sıra dışı yolculuklarını anlatıyor.


Politik başyapıtların yaratıcısı Ken Loach imzalı Umudunu Kaybetme / The Old Oak da festival programında yer alıyor. Loach’un son filmi olacağı söylenen Umudunu Kaybetme / The Old Oak, Kuzey İngiltere’de maden işçilerinin yoğunlukla yaşadığı bir kasabada filme ismini veren barda geçiyor ve bölgeye gelen Suriyeli mülteciler ile halk arasındaki gerilimi konu alıyor.


Tunuslu yönetmen Kaouther Ben Hania, Cannes Film Festivali’nden Golden Eye ödülüyle dönen filmi Dört Kız Kardeş / Four Daughters’da umut ve isyan dolu bir kız kardeşlik hikâyesi anlatıyor. Dört kızından ikisi Libya’ya IŞİD için savaşmaya giden Olfa’yı odağına alan Ben Hania, başarılı bir doküdrama ile buluşturuyor seyirciyi.


Zach Braff’ın yazıp yönettiği, başrolleri Midsommar filmiyle tanınan Florence Pugh ve usta oyuncu Morgan Freeman’ın paylaştığı Yeniden Başla / A Good Person da festivalde izleyiciyle buluşacak bir diğer film. Yeniden Başla / A Good Person, bir araba kazasıyla hayatı paramparça olan insanların suçluluk, yas, çaresizlik gibi duygularla baş etme çabasını anlatıyor.


Valérie Donzelli’nin aile içi şiddeti etkileyici şekilde işlediği Narsistle Aşk / Just he Two of Us da programdaki filmlerden. İlk gösterimi 2023 Cannes Film Festivali’nde gerçekleşen filmde, hayatının aşkını bulduğunu düşünürken, kocasının kendisini yalnızlaştırmaya ve sadece kendine bağlı hale getirmeye çalıştığını fark eden eş rolünde Fransız sinemasının son yıllardaki gözde kadın oyuncularından Virginie Efira, manipülatif koca rolünde ise Melvil Poupaud var.


Stephen Frears’in ilk gösterimi geçen yıl Toronto Film Festivali’nde gerçekleşen filmi Kayıp Kral / The Lost King, Kral III. Richard’ın kayıp mezarını bulmaya çalışan amatör tarihçi Philippa Langley’nin gerçek hikâyesine dayanıyor. Stephen Frears’ın elinde seyirciye umut veren bir kendini iyi hisset filmine dönüşen filmde Philippa Langley’ye Sally Hawkins hayat veriyor.


Benoît Jacquot’nun sahne arkasında oyuncuların yaşadığı sürecin hem teknik hem de kalbi bir deneyim olduğunu, belki de ikisinin birbirinden ayrılamayacağını düşündüren filmi Ezbere / By Heart festival kapsamında beyazperdede olacak. Jacquot, bir tiyatro oyuncusunun sahneye çıkmadan önceki gerginliğini ve role hazırlanma sürecini Isabelle Huppert ve Fabrice Luchini’nin Avignon Festivali’ne hazırlanışı üzerinden anlatıyor.


2023 Cannes Film Festivali’nin açılış filmi Maiwenn yönetmenliğindeki Jeanne du Barry, başka filmlere de konu olan aslında yoksul bir ailede doğan ve sosyal sınıf atlamak için zekâsını ve cazibesini kullanan Madame du Barry’nin Fransa Kralı XV. Louis ile yaşadığı aşk hikâyesini anlatan bir biyografik drama. Yönetmen Maïwenn, bizzat canlandırdığı Jeanne du Barry’yi saray erkânının ikiyüzlülüğüne kafa tutan bir asi ve kuralları yıkan bir moda ikonu olarak yorumlarken, Kral XV. Louis’yi Johnny Deep canlandırıyor.


Christian Petzold dünya prömiyerini yaptığı 2023 Berlin Film Festivali’nden Büyük Jüri Ödülü’yle döndüğü son filmi Kızıl Gökyüzü / Afire ile ikisi eski ikisi yeni dört genç arkadaşı Baltık Denizi kıyısında ormanın içinde bir evde buluşturuyor. Film, buluşmada yaşanan mutlulukları, aşkları, kıskançlıkları konu alıyor.


Dünya prömiyerini 2022 Venedik Film Festivali’nde yapan Rebecca Zlotowski imzalı Başkalarının Çocukları / Other People’s Children, bir kadının sevgilisinin eski eşinden olan kızıyla kurduğu ilişki üzerinden ebeveynlik ve annelik kavramına farklı bir bakış açısı getiriyor. Başkalarının Çocukları, Eski Köylü Pazarı’nda ücretsiz gösterilecek.


Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nde Gösterilecek Belgeseller!

Somnur Vardar festivalde izleyiciyle buluşacak belgeseli Boşlukta’da Mardinli atanamamış öğretmen Ferhat Atsız ile üniversite hayali kuran kuzeni Emrah Atsız’ı odağına alıyor. Belgesel, işçi koğuşlarındaki yaşamlara, ücretlerini alamayan işçilerin şantiye işgallerine ve büyük bir kentsel yıkıma tanıklık ediyor. Somnur Vardar ve filmin kurgusunu yapan Eytan İpeker gösterim sonrası izleyicilerin sorularını yanıtlamak üzere Ayvalık’ta olacak.


Fırat Özeler’in ilk gösterimi bu yıl Rotterdam Film Festivali’nin ‘Cinema Regained’ bölümünde gerçekleşen belgeseli Kavur Ayvalık’ta beyazperdede olacak. Belgesel ve kurmaca öğelerin iç içe geçtiği film 80’li ve 90’lı yıllarda çektiği filmlerle gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında büyük eleştirel başarılar kazanan, ülkemiz sinemasının en özgün yönetmenlerinden Ömer Kavur’u merkezine alıyor. Fırat Özeler ve filmin yapımcısı Emir Melek de festivalin konuğu olacaklar. Bu arada, Kavur’un çektiği Kırık Bir Aşk Hikâyesi de Köylü Pazarı’nda gösterilecek filmlerden.


Pınar Öğrenci, Turkish Delight isimli belgeselinde ülkemiz mutfak kültürünün en önemli sembollerinden biri olan lokumun, Anadolu’nun batısından Yunanistan’ın Siros Adası’na uzanan üretim hikâyesine odaklanıyor. Diğer yandan, Kurtuluş Savaşı sırasında İzmir ve İstanbul’dan kaçarak Siros Adası’na sığınan iki Rum ailenin zorla yerinden edilişini, farklı kuşaklardan gelen iki çiftin hayatta kalma hikâyesiyle bir araya getiriyor.


Festivalde gösterilecek Jeyan Kader Gülşen ve Zekiye Kaçak’ın yönettikleri Bu Ben Değilim toplum, aile baskısı ve kendi iç çatışmaları nedeniyle cinsel yönelimini gizleyerek yaşamak zorunda kalan Mustafa, Mehmet ve Yusuf’un hikâyesini anlatıyor. Yönetmenlerin yanı sıra belgeselde yer alan Mustafa da festivale katılarak seyircilerin sorularını yanıtlayacak.


Deniz Yüksel Abalıoğlu’nun yönettiği belgesel Maffy’s Jazz, Şubat 2022'de 92 yaşında hayata gözlerini yuman, Türk caz trompetçisi Maffy Falay’a Stockholm banliyölerindeki tek odalı evinde farklı zaman dilimlerinde eşlik ederek, izleyiciyi onun hayatının izinde bir yolculuğa çıkarıyor. Quincy Jones, Kenny Clarke, Francy Boland gibi efsane isimlerle aynı sahneyi paylaşan Maffy Falay’ın 65 yıl yaşadığı İsveç’te kendisini yabancı hissetmesine ve varlığını yeniden tanımlamaya çalışmasına tanık oluyoruz. Yönetmen Deniz Yüksel Abalıoğlu’nun katılımıyla gerçekleşecek belgesel gösterimi sonrasında caz vokalisti Sibel Köse piyanoda Kürşad Deniz’in eşlik edeceği bir konser verecek.


Aylin Kuryel ile Fırat Yücel’in imzasını taşıyan 8 Mart 2020: Bir Günce İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 7/24 canlı yayın yapan kameralarından görüntülerle, İstanbul’da pandemi öncesi yapılan son kitlesel eylem olan Feminist Gece Yürüyüşü’nün hafıza kaydını sunuyor.


Gülsel Özkan’ın Yunanistan ve Türkiye arasında 100 yıl önce gerçekleşen 2 milyondan fazla insanı etkilemiş mübadeleye dair belgeseli Sıla Hasreti de festivalde izleyiciyle buluşacak filmlerden. Gülsel Özkan, pek çok mübadilin yaşadığı Ayvalık’ta film gösterimi sonrası izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.


Harun Yel’in yönettiği Yeryüzündekiler, Mardin’de eski bir mezarlık üzerine kurulu Saraçoğlu Mahallesi ile tanıştırıyor seyirciyi. 90’lı yıllarda köylerini zorunlu olarak terk edip ölülerle birlikte yaşayan mahalle sakinleri bu kez kentsel dönüşüm nedeniyle bir kez daha yerlerinden olma kaygısı yaşıyor. Belgesel, özel mülkiyet ve ölüm arasındaki ilişkinin varlığı üzerine bir değerlendirme niteliğinde. Harun Yel, belgesel gösterimi sonrasında belgesele dair merak edilenleri yanıtlamak üzere Ayvalık’ta olacak.

Anılarına

Ayvalık Uluslararası Film Festivali, bu yıl Anılarına bölümünde Fransız yönetmen, senarist ve oyuncu Jacques Tati ve aramızdan ayrılışının dördüncü yılında sinema yazarı Cüneyt Cebenoyan’ı anıyor.


Jacques Tati’nin yönettiği ve uyumsuz Bay Hulot’ya hayat verdiği Bay Hulot’un Tatili eğlenme hırsıyla dolu tatilcileri konu alan komik bir taşlama. Cüneyt Cebenoyan anısına en sevdiği film olan, Walter Tevis'in aynı isimli romanından Robert Rossen’ın sinemaya uyarladığı ve gösterime girdiği 1961 yılında dokuz dalda Oscar’a aday gösterilen Bilardocu / The Hustler beyazperdede olacak. Film, hırslı bilardo oyuncusu ve kumarbaz Eddie’nin zirveye ulaşma hayallerini konu alıyor. Her iki film de Eski Köylü Pazarı’nda ücretsiz gösterilecek.


Godard’a Saygı

Ayvalık Uluslararası Film Festivali, geçtiğimiz yıl arkasında büyük bir sinema hazinesi bırakarak 91 yaşında aramızdan ayrılan usta sinemacı Jean Luc Godard anısına Fransız Kültür Merkezi ve Sinematek/Sinemaevi iş birliği ile Nefret / Le Mépris filmini izleyiciyle buluşturacak.

Nefret / Le Mépris, Godard’ın İtalyan yazar Alberto Moravia’nın romanından uyarladığı, başrollerinde Brigitte Bardot, Michel Piccoli, Jack Palance ve Alman yönetmen Fritz Lang’ın olduğu, en önemli filmlerinden biri. Godard filmde para ve sanat paralelinde aşk ve aşkın bitişi temalarını ele alıyor.

Comentarios


bottom of page