top of page

Ayvalık Uluslararası Film Festivali 14 Eylül’de Başlıyor

Seyir Derneği tarafından 14-19 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Ayvalık Uluslararası Film Festivali için geri sayım başladı. Festivalde bu yılın merakla beklenen, dünya festivallerinde dikkatleri üzerine çeken yerli ve yabancı yapımları izleyiciyle buluşacak, film gösterimleri sonrası gerçekleşecek söyleşiler ve güncel meselelere dair panellerle sinema dolu günler yaşanacak. Genç Sinema programı kapsamında Türkiye’nin farklı üniversitelerinden öğrenciler sinema profesyonelleri ile buluşup, festivalde çalışma deneyimi kazanırken çocuklar içinse 17 Eylül Pazar günü tüm güne yayılan etkinliklerle dolu bir Çocuk Günü düzenlenecek.


Direktörlüğünü Azize Tan’ın, program danışmanlığını Fatih Özgüven’in üstlendiği Ayvalık Uluslararası Film Festivali, Ayvalık Belediyesi, Avrupa Birliği projesi CultureCivic: Kültür Sanat Destek Programı, Kürşat Ayvalık, Bilginer-Melin Ayvalık Sanat Kültür Eğitim Vakfı, Hollanda Konsolosluğu, Paribu Cineverse, OGM Pictures, Mey|Diageo, Ayvalık Ticaret Odası, Ayvalıkzade, çöp(m)adam, Fransız Kültür Merkezi’nindeğerli katkılarıyla gerçekleşecek.Festival Afişi Hazır!

Festivallerin düzenlendiği şehirle bağını vurgulamak isteyen Ayvalık Uluslararası Film Festivali, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Ayvalık’ta yaşayan sanatçıların eserlerini festival afişine taşımaya devam ediyor. Festival, Ayvalık’ta yaşayan sanatçı Tunca’nın Bedbahtlıklar ve Yeni Hazlar adlı kişisel sergisine ait bir eserinden ilhamla görsel tasarımını Erdem Yılmaz’ın hazırladığı afişle seyirciyle buluşuyor.


Eserleri İstanbul Modern Sanat Müzesi, Proje 4L Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, Baksı Müzesi, Müze Evliyagil, Odunpazarı Modern Müze gibi pek çok sanat mekânının koleksiyonunda yer alan ve 2000’lerin başından bu yana pek çok müze ve kurumda açtığı kişisel sergileriyle sanatseverlerle buluşan Tunca afişte yer alan eserinde de yıllar önce düzenlenen bir mezatta karşısına çıkan ve 1880’li yıllardan itibaren Berlin’de hatıra kartpostalları üreten Georg Gerlach’ın stüdyosunda çekildiği anlaşılan bir fotoğraftan yola çıkıyor. Fotoğraflarda Sabri Mahir adıyla yer alan yıllar içinde Der Schreckliche Türke (Korkunç Türk) ve Der Gegen Vier Männer Kämpft (Dört Kişiye Karşı Dövüşen) lakaplarıyla tanınmaya başladığı anlaşılan Mahir’in bir boks stüdyosu açtığı ve hatta Bertolt Brecht, Egon Erwin Kisch, Vladimir Nabokov gibi isimleri ağırladığı, stüdyonun da bir anlamda edebiyat tartışmalarının gerçekleştiği bir salon niteliği kazandığı söyleniyor. Hatta bu stüdyoda, Mahir’in Vicki Baum ve Marlene Dietrich gibi isimlere antrenörlük yaptığı da fotoğraflarla desteklenebilen yazılı tarihe geçiyor, ancak bir noktadan sonra bilgiler mitolojiye dönüşüyor. 1890 yılında Diyarbakır’da doğduğu düşünülen Mahir’in hikâyesini öğrenmek ve eseri yakından görmek isteyenler için eser, festival boyunca Küçük Han’da yer alan Yuri GastroBar’da sergilenecek.Mey|Diageo’nun Desteğiyle “Yeni Bir …” Ödülü 2. Yılında!


Ayvalık Uluslararası Film Festivali, 150 senelik bir mirası devralmış olmanın bilinciyle hareket eden Mey|Diageo’nun katkılarıyla geçen yıl ilk kez verdiği “Yeni Bir …” Ödülü’nü bu yıl da vermeye devam ediyor. Festivalin, genç sinemacıların yetişmesi ve teşvik edilmesi konusundaki amacını da yerine getiren ödül, kategori ayrımı olmaksızın, o yıl içinde sinema alanında gösterdiği başarıyla dikkatleri çeken yeni bir yönetmen, oyuncu, senarist, kurgucu, ses tasarımcısı vb. gibi, teşvik edilmesi gerektiği düşünülen bir sinemacıya verilecek. Kültür ve sanatın hayatımızdaki önemine inanan Mey|Diageo’nun katkılarıyla verilecek 50.000 TL değerindeki ödülün sahibi festivalin açılış gecesinde açıklanacak.


“Yeni Bir …” Ödülü’nün seçici kurulunda ise bu yıl, yönetmen, senarist, yazar, yapımcı ve ressam Tayfun Pirselimoğlu, yapımcı Dilde Mahalli, kurgucu ve yönetmen Eytan İpeker, sinema yazarı-film programcısı Nil Kural ve oyuncu Selen Uçer olacak.Godard Anısına Nefret / Le Mépris Gösterilecek

Ayvalık Uluslararası Film Festivali, geçtiğimiz yıl arkasında büyük bir sinema hazinesi bırakarak 91 yaşında aramızdan ayrılan usta sinemacı Jean Luc Godard anısına Fransız Kültür Merkezi ve Sinematek/Sinemaevi iş birliği ile Nefret / Le Mépris filmini izleyiciyle buluşturacak.


Nefret / Le Mépris, Godard’ın İtalyan yazar Alberto Moravia’nın romanından uyarladığı, başrollerinde Brigitte Bardot, Michel Piccoli, Amerikalı oyuncu Jack Palance ve Alman yönetmen Fritz Lang olan, en önemli filmlerinden biri. Godard filmde para ve sanat paralelinde aşk ve aşkın bitişi temalarını ele alıyor.14 Eylül akşamı Ayvalık Belediyesi Büyük Park Amiftiyatro’da yapılacak açılış töreninin ardından film gösterimleri, söyleşiler ve çocuklar için düzenlenecek özel gün Ayvalık Belediyesi Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi, Ayvalık Sanat Fabrikası, Küçük Han, Askev Sera, Kraft ve Sabancı Üniversitesi Yaratıcı Teknolojiler Atölyesi’nde gerçekleşecek. Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin programında yer alacak filmler önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Comments


bottom of page