top of page

Ayvalık’ta Sinema Dolu Günler İçin Geri Sayım Başladı

Seyir Derneği tarafından düzenlenen Ayvalık Uluslararası Film Festivali bu yıl 14 - 19 Eylül tarihleri arasında Ayvalık’ta sinema dolu günler yaşatmak için hazırlıklarına başladı. Azize Tan direktörlüğünde, Fatih Özgüven’in program danışmanlığında düzenlenecek festival bir kez daha yılın merakla beklenen uzun metraj, kısa metraj ve belgesel filmlerini izleyiciyle buluşturacak, düzenlenen panel ve söyleşilerle sinemanın başrolde olduğu bir festival deneyimi yaşatacak.Festivalin Habercisi: Açık Hava Film Geceleri

Seyir Derneği, seyircilerine 24 Haziran – 2 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek Açık Hava Film Geceleri ile merhaba diyecek. Ayvalık Belediyesi Yeni Binası’nın (eski Vergi Dairesi) denize nazır bahçesinde yapılacak gösterimlerde dünya festivallerinde gösterilen 10 film sinemaseverlerle buluşacak.


Açık Hava Film Geceleri, James Cameron’ın yönettiği, 2023 Akademi Ödülleri’nde En iyi Efekt dalında Oscar kazanan Avatar: Suyun Yolu / Avatar: The Way of Water filminin gösterimiyle başlayacak. İlk filmin on yıl sonrasında geçen Avatar: Suyun Yolu, Pandora dünyasına dönüyor ve Sully ailesinin hayatta kalmak için verdiği savaşı bu kez görkemli okyanuslarda anlatıyor. Seyircilerin yeni Na'vi kültürleri ile tanışacağı, tüm zamanların en çok hâsılat yapan üçüncü filmi unvanını alan Avatar: Suyun Yolu’nun oyuncu kadrosunda Sam Worthington, Zoe Saldaña, Sigourney Weaver, Stephen Lang, Cliff Curtis ve Kate Winslet yer alıyor.


25 Haziran akşamı ise 2004 yılında bir kısa metrajla başladığı kariyerine In Bruges, The Seven Psychopaths ve Three Billboards Outside Ebbing, Missouri gibi başarılı filmlerle devam eden Martin McDonagh’ın 2022 Venedik Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan filmi The Banshees of Inisherin beyazperdede olacak. McDonagh, filmde ilk uzun metraj filmi In Bruges’den tam on dört yıl sonra usta oyuncular Brendan Gleeson ve Colin Farrell’ı tekrar bir araya getiriyor. Venedik Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu (Colin Farrell) ve En İyi Senaryo ödüllerini kazanan The Banshees of Inisherin; BAFTA ve Altın Küre’de pek çok ödüle layık görülmüş, ayrıca 9 dalda Oscar’a aday gösterilmişti. Film, dostlukları birinin “Artık senden hoşlanmıyorum işte” cümlesiyle aniden sonlanan iki adamın hikâyesini, kendilerini çıkmazda bulmalarını ve küçük kasabada bu durumun etkisini çarpıcı bir dille anlatıyor.


2022 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanan Ruben Östlund imzalı Hüzün Üçgeni / Triangle of Sadness, 26 Haziran akşamı Ayvalıklı sinemaseverlerle buluşacak. Force Majeure ve The Square filmleriyle tanınan Östlund, bu kez içinde milyarder yolcuların olduğu bir geminin batmasıyla ıssız adaya düşen farklı sınıflardan bir grup insanın hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Sınıf ve toplum davranışları üzerine bir hiciv sunan filmde Woody Harrelson, Harris Dickinson ve Charlbi Dean başrollerde yer alıyor.


27 Haziran gecesi açık havada Emin Alper’in, prömiyerini 2022 Cannes Film Festivali’nde yapan, 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden En İyi Yönetmen başta olmak üzere 9 ödülle, 33. Ankara Film Festivali’nden En İyi Film dahil 6 ödülle ayrılan filmi Kurak Günler izleyiciyle buluşacak. Başrollerinde Selahattin Paşalı, Ekin Koç, Selin Yeninci ve Erol Babaoğlu’nun yer aldığı film, bir süredir kuraklık sorunuyla boğuşan ve su sıkıntısı çeken Yanıklar kasabasına yeni atanan genç savcı Emre ile belediye başkanı Selim, yerel gazeteci Murat ve kasabanın eşrafı arasında yaşanan çekişmeleri konu alıyor.


İzleyicileri ikiye bölen ve zamanında büyük ilgi uyandıran American Psycho filminin yönetmeni Mary Harron’ın yeni filmi Dali Diyarı / Daliland28 Haziran akşamı Açık Hava Film Geceleri’nde gösterilecek. Ben Kingsley ve Barbara Sukowa'nın performanslarıyla büyük beğeni toplayan film, 20. yüzyılın en hayranlık uyandıran sanatçıların Salvador Dali’nin büyük bir sergiye hazırlığı sırasında geçiyor. Bu süreci serginin gerçekleşeceği galerinin asistanı James aracılığıyla takip eden yönetmen Harron, Dali ve eşi Gala’nın birlikteliği üzerindeki perdeyi de aralıyor ve bilinmeyen maceraları gözler önüne seriyor.


Açık Hava Film Geceleri’nde 29 Haziran akşamı nostalji rüzgârı esecek. İtalyan Yeni Gerçekçiliği içinde yetişse de kısa sürede kendi üslubunu geliştiren Luchino Visconti’nin ulusl’nun gerçek hikâyesinden yola çıkarak yarı belgesel yarı kurmaca bir dünya yaratıyor. Film, bebeğini sahilde terk ederek ölümüne neden olmakla suçlanan bir kadının davasını izlemeye giden genç yazar Rama’yı ve dava sürecini konu alıyor. İzleyiciyi göçmenlik, annelik, ayrımcılık üzerine düşündüren film, ön yargıları da sorgulamaya neden oluyor. Geçtiğimiz Oscar ödüllerinde En İyi Uluslararası Film kategorisi için Fransa adına yarışan ama adaylık alamayan kardeşlerin ilişkisi ile erkeklik anlayışını, ayrıca çarpık ekonomik düzen ile sınanan iyilik, fedakârlık, sadakat, kahramanlık gibi yerleşik değerleri de sorguluyor. Filmin başrollerinde başta Alain Delon, Annie Girardot, Renato Salvatori ve Claudia Cardinale olmak üzere usta oyuncular yer alıyor.


30 Haziran akşamı, perdede iki film izleyiciyle buluşacak. İlki; Peter Von Kant’ın ardından polisiye bir komediyle 1930’lar Fransa’sına dönen François Ozon imzalı Suç Bende / The Crime Is Mine. Film, ünlü bir yapımcıyı öldürmekle suçlanan yeteneksiz ve beş parasız aktris Madeleine Verdier ve onun savunmasını yapan en yakın arkadaşı avukat Pauline’i merkeze alıyor. Ozon’un “nihayetinde kız kardeşliğin zaferi hakkında” diyerek tarif ettiği filmin sürprizi ise filme ortasında dahil olan Isabelle Huppert.


30 Haziran’da gösterilecek ikinci film ise; dünya prömiyerini 2022 Venedik Film Festivali’nde yaptıktan sonra yılın en beğenilen yapımlarından birine dönüşen Sonsuz Sır / The Eternal Daughter. The Souvenir 1 ve 2 ile Archipelago filmleriyle tanıdığımız İngiliz yönetmen Joanna Hogg, Sonsuz Sır’da bir kez daha Tilda Swinton’la çalışıyor ve hem anneyi hem de kızını canlandıran usta oyuncu tüm filmi tek başına sürüklüyor. Eski bir otele yerleşmelerinin ardından anılar ve gizlenen gerçeklerle yüzleşen bir anne kız ilişkisini gotik bir atmosferde anlatan Sonsuz Sır, ABD Ulusal Eleştirmenler Birliği’nce 2022’nin en iyi on bağımsız filmi arasında gösterildi.


Arjantinli yönetmen ikili Gastón Duprat ile Mariano Cohn imzalı Resmi Yarışma / Official Competition, Penélope Cruz ve Antonio Banderas ile Arjantin'in en tanınmış oyuncularından Oscar Martinez'i başrollerde buluşturuyor. 1 Temmuz akşamı gösterilecek film, sinema dünyasının perde arkasını hicvediyor. İkonik bir filmi çekmesi için görevlendirilen ünlü bir yönetmen, biri Hollywood’un yakışıklı oyuncusu diğeri radikal bir tiyatro oyuncusu iki başrol ve gittikçe garipleşen istekler, ilişkiler ve devreye giren egolar…


Açık Hava Film Geceleri, 2 Temmuz akşamı gösterilecek Saint Omer filmiyle sona erecek. Belgeselleriyle tanınan yönetmen Alice Diop, ilk kurmaca filmi Saint Omer’de, Fabienne Kabou’nun gerçek hikâyesinden yola çıkarak yarı belgesel yarı kurmaca bir dünya yaratıyor. Film, bebeğini sahilde terk ederek ölümüne neden olmakla suçlanan bir kadının davasını izlemeye giden genç yazar Rama’yı ve dava sürecini konu alıyor. İzleyiciyi göçmenlik, annelik, ayrımcılık üzerine düşündüren film, önyargıları da sorgulamaya neden oluyor. Geçtiğimiz Oscar ödüllerinde En İyi Uluslararası Film kategorisi için Fransa adına yarışan ama adaylık alamayan Saint Omer, Venedik Film Festivali ve César Ödülleri’nde En İyi İlk Film seçilmiş ve pek çok eleştirmence yılın en iyileri arasında gösterilmişti.


Her gece 21.15’te başlayacak filmler Ayvalık Belediyesi Yeni Binası’nın bahçesinde izlenebilecek. Biletler 17 Haziran Cumartesi gününden itibaren www.biletix.com üzerinden satışa çıkacak. Bilet fiyatının 100TL olacağı Açık Hava Film Geceleri’nde, her gün film öncesi Ayvalık Belediyesi Yeni Binası girişindeki gişeden de bilet alınabilecek.


Genç Sinema Programı İçin Başvurular Başladı!

Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin geçen yıl başlattığı, Zonguldak’tan Antalya’ya, Ankara’dan Muğla’ya toplam 10 şehirden 30 öğrenciyi ağırladığı Genç Sinema programı bu sene de devam edecek ve 6 Şubat depreminden etkilenen illerden gelen öğrencilerin başvurularına öncelik verilecek.

Ayvalık Uluslararası Film Festivali kapsamında başta sinema bölümünde okuyan ya da üniversitelerin sinema kulüplerine üye olan öğrenciler olmak üzere, sinema alanında kendisini geliştirmek isteyen tüm öğrenciler başvurularını 30 Haziran 2023 tarihine kadar başvuru formu üzerinden yapabilir. Başvuran adaylar arasından seçilecek 30 öğrenci festival boyunca hem sektör profesyonellerinden eğitim alacak hem de festival ekibiyle çalışarak deneyim kazanacak.


Genç Sinema’ya başvurusu kabul edilen 30 öğrenci festival boyunca Ayvalık’ta yapımcılık, yazarlık, yönetmenlik, kurgu, post-prodüksiyon gibi farklı alanlarda profesyonel isimlerin vereceği atölye çalışmalarına katılabilecek, aynı zamanda festival organizasyonunun farklı alanlarında görev alarak festivalin önemli bir parçası olacak. Ulaşım, konaklama ve yemek masrafları festival tarafından karşılanacak öğrenciler, yılın dikkat çekici ve merakla beklenen festival filmlerini izleme, panel ve konuşmaları takip etme, sinemacılarla tanışma ve sohbet etme imkânı bulacak. Programdaki atölyelerin dışında, festival organizasyonunda gönüllü olarak çalışarak tecrübe kazanacak ve kendilerini geliştirecekler.
Comments


bottom of page