top of page

AYNA AYNA

MIRROR MIRROR

 

2022 | DCP | Renkli - Colour | 114’ | Türkçe; İngilizce altyazılı - Turkish; English sub. | Türkiye


18 Eylül Pazartesi 18.30, Vural Sineması

Belmin Söylemez, on yıllık uzun bir aradan sonra ikinci uzun metrajı Ayna Ayna ile karşımızda. Söylemez Ayna Ayna’da da, tıpkı ilk filmi Şimdiki Zaman’da olduğu gibi, Istanbul’un perdeye sık sık yansımayan köşelerine bakmayı tercih ediyor ve özgün bir şehir filmi yaratıyor.


Film üç kadının kesişen hikâyelerini takip ediyor. Aylin, Frida ve Lale’yi bir araya getiren unsur oyunculuk. Üniversite öğrencisi Aylin, oyunculuğu bir çıkış yolu gibi görüyor. Osmanlı döneminde geçen bir televizyon dizisine seçilmenin hayalini kurarken, bir oyunculuk kursuna yazılıyor.


Burada tanıştığı Frida, Frida Kahlo’nun hayranı olmanın da ötesinde ünlü ressamla özdeşleşen ve değiştirdiği ismiyle kendisini yeniden yaratan bir oyuncu. Kursu veren Lale ise bağımsız tiyatrosunu ayakta tutmak için çabalayan deneyimli bir isim. Bu üç kadın da hayalleri için mücadele ederken sık sık pes etmenin eşiğine geliyor ama vazgeçmiyor. Adıyla masalları çağrıştıran Ayna Ayna, bugünün Türkiye’sine ve hakikate, özellikle de kadınların mücadelesine sıkı sıkıya bağlı bir film.


 

Belmin Söylemez is back after 10 years with her second feature, Ayna Ayna / Mirror Mirror. As in her debut feature film Şimdiki Zaman / Present Tense, Söylemez prefers to focus on the aspects of Istanbul rarely shown on screen in Mirror Mirror to create an original urban film.


The film portrays the intersecting stories of three women. Acting is what brings Aylin, Frida and Lale together. University student Aylin sees acting as a way out. She joins an acting course, dreaming of auditioning for a television series set in the Ottoman period. Here, she meets Frida, an actress whose infatuation with the famous painter Frida Kahlo has led he to reinvent herself. Course instructor Lale is an experienced professional striving to keep her independent theatre alive. The three women struggle to make their dreams come true, even if they often come to the brink of giving up. Mirror Mirror is closely connected to the realities of modern Turkey, especially to the struggle of women.


İstanbul 2023 | En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu (Manolya Maya, Şenay Aydın, Laçin Ceylan) -

Best Director, Best Actress (Manolya Maya, Şenay Aydın, Laçin Ceylan)

Antalya 2022 | Jüri Özel Ödülü En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Laçin Ceylan) - Special Jury prize Best Supporting Actress (Laçin Ceylan)

 

YÖNETMEN / DIRECTOR

Belmin Söylemez


OYUNCULAR / CAST

Manolya Maya, Şenay Aydın, Laçin Ceylan, Cengiz Orhonlu


SENARYO / SCREENPLAY

Belmin Söylemez, Haşmet Topaloğlu


GÖRÜNTÜ YÖN. / CINEMATOGRAPHY

Vedat Özdemir


KURGU / EDITING

Evren Luş


ÖZGÜN MÜZİK / ORIGINAL MUSIC

Ekin Fil


YAPIMCI / PRODUCER

Haşmet Topaloğlu


YAPIM / PRODUCTION

Filmbüfe Prodüksiyon


DÜNYA HAKLARI / WORLD SALES

Filmbüfe Prodüksiyon


Comments


bottom of page