top of page

1976

1976

 

2022 | DCP | Renkli - Colour | 95’ | İspanyolca; Türkçe ve İngilizce altyazılı - Spanish; Turkish and English sub. | Şili, Arjantin, Katar - Chile, Argentina, Qatar

 

Carmen yazlık evlerinin tadilat işleriyle ilgilenmek üzere kış aylarını kocasından, çocuklarından ve torunlarından uzakta geçirecektir. Şili’deki askeri darbenin üzerinden geçen üç yılın ardından üst orta sınıf bir ailenin sahip olabileceği her imkândan yararlanan kendi ailesi üzerine sorgulayıcı bir yaklaşımla düşünmeye başlar. Bu sırada kasabanın rahibi, evsiz genç adam Elias’a bir süreliğine göz kulak olmasını rica eder. Rahibin isteğini yerine getiren Carmen, Elias’ı tanıdıkça kıyısında yaşadığı ama hakkında hiçbir şey bilmediği 1976 Şili’sinin işkenceden gözaltında kayıplara uzanan politik şiddete bulanmış öteki yüzünü keşfetmeye başlar.

 

Carmen will spend the winter months overseeing the repair of her family vacation house away from her husband, children and grandchildren. Carmen begins to question her family that has everything an upper middle-class family is able to take advantage of after the three years that has passed since the military coup d’etat took place. During this period the local priest asks Carmen to look after a homeless young man called Elias. Carmen obliges by taking Elias in her home. Getting to know more about him, the situation affords her the opportunity of seeing at close hand the results of the political violence such as torture and disappearance occurring in Chile in 1976 -something she has had very little contact with up until now.

 

YÖNETMEN / DIRECTOR

Manuela Martelli


OYUNCULAR / CAST

Aline Kuppenheim

Nicolás Sepúlveda

Hugo Medina

Alejandro Goic


SENARYO / SCREENPLAY

Manuela Martelli, Alejandra Moffat


GÖRÜNTÜ YÖN. / CINEMATOGRAPHY

Yarará Rodríguez, A.D.F.


KURGU / EDITING

Camila Mercadal


MÜZİK / MUSIC

Jesica Suárez


YAPIMCI / PRODUCER

Omar Zúñiga (Cinestación)


YAPIM / PRODUCTION

Dominga Sotomayor (Cinestación),

Alejandra García,

Andrés Wood


DÜNYA HAKLARI / WORLD SALES

Luxbox


TÜRKİYE HAKLARI / TURKEY SALES

Bir Film


20 Eylül/September - 12.00, Vural Sineması
Comments


bottom of page