top of page

SÖMÜRGECİLER // LOS COLONOS

THE SETTLERS

LOS COLONOS

 

2023 | DCP | Renkli - Colour | 97’ | İngilizce, İspanyolca; Türkçe altyazılı - English, Spanish; Turkish sub. | Şili, Arjantin, Birleşik Krallık, Tayvan, Fransa, Danimarka, İsveç, Almanya - Chile, Argentina, United Kingdom, Taiwan, France, Denmark, Sweden, Germany


18 Eylül Pazartesi, 12.00, Vural Sineması // 19 Eylül Salı 21.30, Sanat Fabrikası

Felipe Gálvez’in ilk uzun metrajlı filmi 20. yüzyıl başlarında Şili’de geçen bir hikâye anlatıyor. Zengin bir toprak sahibi olan José Menéndez, kendisi için çalışan Ingiliz teğmen MacLennan ve Amerikalı paralı asker Bill’i Patagonya’nın güneyindeki Tierra del Fuego bölgesinde bir göreve yollamak ister. Menéndez’in niyeti, koyunlarının güvenli şekilde Atlantik Okyanusu’na ulaşacağı bir yol açılmasıdır ve bunun önünde gördüğü tek engel, bölgedeki yerli halktır. Adamlarından adayı ‘temizleyerek’ bu sorunu çözmelerini ister. MacLennan ise ekibe melez bir yerli dâhil etmesi koşuluyla görevi kabul eder. Chiloé’den Segundo isimli genç erkeği yanlarına alarak yola çıkarlar. Bir keşif gezisi süsü verilen bu kanlı görev, giderek kontrolden çıkan bir katliama dönüşür.


Yönetmen Gálvez filminde western türüne dair görsel motifleri kullanırken türün sömürgecilikle doğrudan ilişkili temalarını da masaya yatırıyor.


 

Director Felipe Gálvez's first feature film tells a story set in Chile in the early 20th century. Wealthy landowner José Menéndez plans to send his employees, British lieutenant MacLennan and American mercenary Bill, on a mission to the Tierra del Fuego region in southern Patagonia. Menéndez wants to open a safe passage for his flocks to reach the Atlantic Ocean, the only obstacle being the region's indigenous people. He asks his men to solve this problem by clearing the island. MacLennan agrees to the task on the condition that he is allowed to recruit a half-native young man named Segundo from Chiloé. Presented as an expedition, this bloody mission quickly turns into a massacre that spirals out of control.


Gálvez uses the visual motifs of the western as he portrays colonial themes of the genre.


Cannes 2023 | Belirli Bir Bakış FIPRESCI Ödülü - Un Certian Regard FIPRESCI Prize

 

YÖNETMEN / DIRECTOR

Felipe Gálvez


OYUNCULAR / CAST

Mark Stanley, Camilo Arancibia, Benjamin Westfall, Alfredo Castro, Sam Spruell


SENARYO / SCREENPLAY

Felipe Gálvez, Antonia Girardi


GÖRÜNTÜ YÖN. / CINEMATOGRAPHY

Simone D’Arcangelo


KURGU / EDITING

Matthieu Taponier


MÜZİK / MUSIC

Harry Allouche


YAPIMCI / PRODUCER

Giancarlo Nasi, Benjamín Domenech, Santiago Gallelli, Matías Roveda, Emily Morgan, Thierry Lenouvel, Stefano Centini


DÜNYA HAKLARI / WORLD SALES

mk2 Films


TÜRKİYE HAKLARI / TURKEY SALES

MUBI

コメント


bottom of page