top of page

ÖĞRETMENLER ODASI // DAS LEHRERZIMMER

THE TEACHER’S LOUNGE

DAS LEHRERZIMMER

 

2023 | DCP | Renkli - Colour | 98’ | Almanca, Türkçe, Lehçe, İngilizce; Türkçe, İngilizce altyazılı - German, Turkish, Polish, English; Turkish, English sub. | Almanya - Germany

Hava muhalefeti sebebiyle Amfitiyatro'da gösterimi planlanan Öğretmenler Odası filmi 18 Eylül Pazartesi, 10.00'da Vural Sineması'nda ve 19 Eylül Salı, 10.00'da Sanat Fabrikası'nda gösterilecektir. Mevcut biletlerinizle bu gösterimlere girebilir ya da festival gişelerinizden biletinizi iade edebilirsiniz.

İlker Çatak’ın bol ödüllü yeni filmi Öğretmenler Odası’nda okul toplumun küçük bir modeli olarak karşımıza çıkıyor. Carla lisede matematik dersi veren genç bir öğretmendir. Çalıştığı okulda süregelen hırsızlık vakaları karşısında yönetim öğrencileri sürekli suçlu pozisyonuna itmektedir. Hatta Türk bir öğrenci asılsız iddialarla suçlanınca Carla yönetime karşı tavır alır. Kendince hırsıza bir tuzak kurar. Ceketini ve gizlice kayıt yapan diz üstü bilgisayarını öğretmenler odasında bırakır. Kaydettiği videonun zan altında bıraktığı kişi bir öğrenci değildir. Fakat bu kanıt olayları çözmek yerine daha da alevlendirir. Zira Carla’nın yaptığı izinsiz kayıt, özel hayatın gizliliğini ihlal etmektedir. Bu durum öğrenci, öğretmen ve velileri tansiyonu giderek artan bir tartışmanın ortasına atar. Çatak’ın Johannes Duncker ile birlikte kaleme aldığı senaryosuyla film, konu edilen durumu tüm boyutlarıyla ele alıyor ve âdeta bir gerilim filmi gibi seyirciyi perdeye kilitliyor.


 

Çatak's new film The Teacher's Lounge portrays a school-scale model of society. Carla is a young high school math teacher. In the face of rising theft cases at her school, the administration increasingly blames the students for the criminal incidents. But Carla takes a stand against the administration when a Turkish student is accused of baseless allegations. She decides to set a trap for the thief in the teacher's lounge, where she leaves her jacket and laptop that is secretly recording. The person caught on camera is not a student, but this discovery exacerbates the issue rather than solves it because Carla's unauthorised recording violates personal privacy. This puts students, teachers, and parents in a heated debate. On the other hand, the student newspaper represents free press that reports on the events impartially. Co-written by Çatak and Johannes Duncker, the gripping and thrilling screenplay deals with the situation in all its dimensions.


Berlin 2023 | CICAE Sanat Sinemaları Ödülü, Europa Cinemas Etiketi - CICAE Art Cinema, Label Europa Cinemas


 

YÖNETMEN / DIRECTOR

İlker Çatak


OYUNCULAR / CAST

Leonie Benesch, Leonard Stettnisch, Eva Löbau, Michael Klammer, Anne-Kathrin Gummich, Kathrin Wehlisch, Sarah Bauerett, Rafael Stachowiak, Uygar Tamer, Özgür Karadeniz


SENARYO / SCREENPLAY

Johannes Duncker, Ilker Çatak


GÖRÜNTÜ YÖN. / CINEMATOGRAPHY

Judith Kaufmann


KURGU / EDITING

Gesa Jäger


MÜZİK / MUSIC

Marvin Miller


YAPIMCI / PRODUCER

Ingo Fliess


DÜNYA HAKLARI / WORLD SALES

Be For Films


TÜRKİYE HAKLARI / TURKEY SALES

Bir Film

Comments


bottom of page