top of page

KAYIP KRAL // THE LOST KING

THE LOST KING

 

2022 | DCP | Renkli - Colour | 108’ | İngilizce; Türkçe altyazılı - English; Turkish sub. | Birleşik Krallık - United Kingdom


15 Eylül Cuma, 19.30, Vural Sineması // 18 Eylül Pazartesi, 18.30 Sanat Fabrikası

Stephen Frears’in ilk gösterimi geçen yıl Toronto Film Festivali’nde gerçekleşen yeni filmi Kayıp Kral gerçek bir hikâyeye dayanıyor, klasik tarih anlatılarına kafa tutan bir kadının hikâyesi bu. Kronik yorgunluk sendromundan mustarip Philippa Langley, biten evliliği ve yolunda gitmeyen çalışma hayatının da etkisiyle iyice tükenmiştir. Bir gün oğluyla tiyatroya gider ve Shakespeare’in meşhur III. Richard oyununu izlerken başkarakterle özdeşleştiğini hisseder. Hem tarihçilerin hem de oyunun kötü bir karakter olarak resmettiği Kral Richard’ı anlamak ister. Okumaya başladığı kitaplar onu III. Richard’ın itibarını geri kazanması için uğraşan ve klasik tarihçilerle çatışan gruplarla bir araya getirir. Işinden ayrılıp kendini bu yeni tutkusuna adayan Philippa, Richard’ın kayıp mezarını bulmayı kafaya koyar. Filmde Sally Hawkins’in oynadığı Philippa Langley’nin gerçek öyküsü, Stephen Frears’ın elinde seyirciye umut veren bir kendini iyi hisset filmine dönüşmüş. Filmde Philippa’nın eski kocası John’u canlandıran Steve Coogan, aynı zamanda filmin ortak senaristi ve yapımcısı.


 

Premiering at last year's Toronto Film Festival, Stephen Frears' new feature film, The Lost King, is based on a true story about a woman who defies classical historical narratives. Philippa Langley suffers from chronic fatigue; her recent divorce and loss of a work promotion have exhausted her. One day, she goes to the theatre with her son to see Shakespeare's famous Richard III and identifies with the protagonist. She feels the urge to understand King Richard, who she feels is unfairly maligned by historians and the author of the play. The books she reads lead her to join a local Richard III Society, which claims he was unfairly vilified by classical historians. Philippa resigns from her job and dedicates herself to her new passion of locating Richard's lost grave. The true story of Philippa Langley, played by Sally Hawkins, is a feel-good movie by Stephen Frears. Steve Coogan, who plays Philippa's ex-husband John, also co-wrote and produced the film.


 

YÖNETMEN / DIRECTOR

Stephen Frears


OYUNCULAR / CAST

Sally Hawkins, Steve Coogan, Harry Lloyd, Mark Addy, Lee Ingleby, James Fleet, Bruce Fummey, Amanda Abbington


SENARYO / SCREENPLAY

Steve Coogan, Jeff Pope


GÖRÜNTÜ YÖN. / CINEMATOGRAPHY

Zac Nicholson


KURGU / EDITING

Pia Di Ciaula


MÜZİK / MUSIC

Alexandre Desplat


YAPIMCILAR / PRODUCERS

Steve Coogan, Christine Langan, Dan Winch


YAPIM / PRODUCTION

Baby Cow Films, Pathé Pictures


DÜNYA HAKLARI / WORLD SALES

Pathé Distribution


TÜRKİYE HAKLARI / TURKEY SALES

Film Artı

Comments


bottom of page