top of page

DORIAN GRAY’İN MAGAZİN BASININDAKİ PORTRESİ

THE IMAGE OF DORIAN GRAY IN THE YELLOW PRESS

DORIAN GRAY IM SPIEGEL DER BOULEVARDPRESSE

 

1984 | DCP | Renkli - Colour | 150’ | Almanca, Fransızca; Türkçe altyazılı - German, French; Turkish sub. | Batı Almanya - West Germany

 

Bu yıl 80 yaşına giren çok yönlü sanatçı Ulrike Ottinger'in filmografisini iki gruba ayırabiliriz: Bir yanda seyahat etmeye çok meraklı bir fotoğrafçı ve araştırmacının çektiği etnografik belgeseller, diğer yandaysa farklı sanat dallarını bir araya getiren, olabildiğince yapay bir görselliğe sahip, neredeyse masalsı, avangart kurmaca filmler... 1984 yapımı "Dorian Gray'in Magazin Basınındaki Portresi" ikinci grubun en iyi örneklerinden biri, hatta kimi eleştirmenlere göre Ottinger'in başyapıtıdır. Medya patronu Bayan Dr. Mabuse'nin gazetelerinin tirajını arttırmak için Dorian Gray isimli bir karakter yaratması ve onu tüm dünyanın ilgi odağına çevirmesini anlatır film. Dorian Gray'in hayatına giren herkes, karşılaştığı her durum büyük bir planın parçası olarak kontrol edilir. Andrew Niccol ve Peter Weir "The Truman Show" için Ottinger'den esinlenmiş midir, bilinmez ama "Dorian Gray'in Magazin Basınındaki Portresi" gerçekten zamanının ötesinde bir filmdir. Ünlü kültürü hakkında söyledikleri bir yana, Dr. Mabuse ya da Dorian Gray gibi karakterleri kadın oyunculara oynatmasıyla da (Mabuse rolünde müthiş Delphine Seyrig, Dorian Gray rolündeyse bir dönemin ünlü süper modeli Veruschka var) toplumsal cinsiyet rollerini tersyüz eder Ottinger. Resim, opera, edebiyat ve sinemanın bu kusursuz birleşimi, belki de bugün çekildiği dönemden daha güncel.

 

The filmography of multi-talented artist Ulrike Ottinger, who has turned 80 this year, can be divided into two parts: On the one hand, there are the ethnographic documentaries shot by a photographer and researcher who loves travelling, while on the other hand, there are the fairy-tale-like, avant-garde feature films that display an exceedingly artificial visuality in different branches of art... The Image of Dorian Gray in the Yellow Press from 1984 is one of the best examples of the second, and in fact, according to some critics, Ottinger’s masterpiece. The film tells the story of media boss Ms. Dr. Mabuse creating a character named Dorian Gray to boost circulation, and then transforming Gray into a focus of worldwide attraction. Anyone who enters Dorian Gray’s life, and every incident Gray encounters is manipulated as part of a greater plan. By having female actors play characters such as Dr. Mabuse or Dorian Gray, Ottinger reverses gender roles.

 

YÖNETMEN / DIRECTOR

Ulrike Ottinger


OYUNCULAR / CAST

Veruschka von Lehndorff

Delphine Seyrig

Tabea Blumenschein

Toyo Tanaka

Irm Hermann


SENARYO / SCREENPLAY

Ulrike Ottinger


GÖRÜNTÜ YÖN. / CINEMATOGRAPHY

Ulrike Ottinger


KURGU / EDITING

Eva Schlensag


MÜZİK / MUSIC

Peer Raben, Patricia Jünger


YAPIMCI / PRODUCER

Hans Kwiet, Ulrike Ottinger,

Joachim von Mengershausen


YAPIM / PRODUCTION

Ulrike Ottinger

Filmproduktion


DÜNYA HAKLARI / WORLD SALES

Ulrike Ottinger

Filmproduktion


18 Eylül/September - 21.30, Vural SinemasıComments


bottom of page