top of page

CANAVAR // KAIBUTSU

MONSTER

KAIBUTSU

 

2023 | DCP | Renkli - Colour | 126’ | Japonca; Türkçe altyazılı - Japanese; Turkish sub. | Japonya - Japan


15 Eylül Cuma 12.00, Sanat Fabrikası // 19 Eylül Salı 21.30, Vural

Saori ilkokul çağındaki oğlu Minato’yu tek başına büyüten bekâr bir annedir. Şehirdeki büyük bir pavyonda çıkan yangın sonrasında Minato’nun davranışları da değişmeye başlar. Bir gece evden kaçan oğlunun kulağında gördüğü yara iziyse anneyi iyice paniğe sürükler. Çocuk öğretmeni Bay Hiro’dan psikolojik ve fiziksel şiddet gördüğünü iddia eder. Bunun üzerine soluğu okulda alan Saori bir soruşturma başlatılmasını talep eder. Kore-eda’nın yeni filmi, Akira Kurosawa’nın başyapıtlarından Raşomon’u andırıyor. Aynı olayları sırayla Saori’nin, Bay Hiro’nun ve en son olarak da Minato’nun bakış açısından izliyoruz. Bu bölümlerin her biri gerçekleri teker teker ortaya çıkartıyor ve film boyunca farklı bağlamlarda yinelenen aynı soruya yeni cevaplar getiriyor: “Canavar kim?”


Canavar aynı zamanda bu yıl mart ayında hayata veda eden ünlü Japon besteci Ryuichi Sakamoto’nun müziklerini yaptığı son film. Minimal tema müziğiyle çok şey kattığı bu etkileyici filmi onun anısına da gösteriyoruz.

 

Saori is a single mother struggling to raise her son Minato, who goes to primary school. Minato’s behaviour begins to change following a fire in a large downtown hostess bar. The mother becomes very concerned after her son runs away from home one night and returns with a scar on his ear. Minato claims that he was psychologically and physically abused by his teacher, Mr. Hiro. Saori demands an immediate investigation into the incident. Koreeda’s new film is reminiscent of Akira Kurosawa's masterpiece Rashomon. We witness the same events from the perspectives of Saori, Mr. Hiro, and finally, Minato. Each chapter reveals the facts and provides new answers to the same question that comes up in different contexts throughout the film: “Who is the monster?”


Monster features the late Japanese composer Ryuichi Sakamoto’s last film score as well. This film is also screened at the festival in his memory.


Cannes 2023 | En İyi Senaryo, Kuir Palmiye - Best Screenplay, Queer Palm

 

YÖNETMEN / DIRECTOR

Hirokazu Kore-eda


OYUNCULAR / CAST

Sakura Andō, Eita Nagayama, Sōya Kurokawa, Hinata Hiiragi, Yūko Tanaka


SENARYO / SCREENPLAY

Yûji Sakamoto


GÖRÜNTÜ YÖN. / CINEMATOGRAPHY

Ryuto Kondo


KURGU / EDITING

Hirokazu Kore-eda


MÜZİK / MUSIC

Ryuichi Sakamoto


YAPIMCILAR / PRODUCERS

Minami Ichikawa, Ryo Ota, Kiyoshi Taguchi, Hajime Ushioda, Kenji Yamada, Tatsumi Yoda


YAPIM / PRODUCTION

AOI Pro. Inc.


DÜNYA HAKLARI / WORLD SALES

Goodfellas


TÜRKİYE HAKLARI / TURKEY SALES

Film ArtıComments


bottom of page