top of page

DÜET

DUET

 

2022 | DCP | Renkli - Colour | 72’ | Türkçe; İngilizce altyazılı - Turkish; English, sub. | Türkiye


15 Eylül Cuma 19.30, Sanat Fabrikası

Mısra ile Defne, çocuk yaşlarında yüzme sporu sayesinde tanışmış ve yıllardır düet kategorisinde birlikte yarışan iki senkronize yüzücü. Havuzda sergilemeleri gereken eksiksiz uyum kadar, yıllardır beraber yaptıkları antrenmanlar ve müsabakalar için uzak ülkelere çıkılan seyahatler sayesinde aralarında müthiş bir bağ oluşmuş. Fakat Tokyo’da gerçekleşecek 2020 Yaz Olimpiyatları’na hazırlanırken peş peşe gelen aksilikler; antrenörlerinin sebepsizce görevden alınması ve pandemi nedeniyle gelen kısıtlamalar, bu uzun yol arkadaşlığını sorgulamalarına sebep oluyor. Ergenlikten yetişkinliğe geçerken iki genç kadın da hayatlarının geri kalanıyla ilgili kritik bir karar alıyor.


Idil Akkuş ve Ekin Ilkbağ’ın birlikte yönettikleri bu ödüllü belgesel, spor filmlerinden alışık olduğumuz tarzda bir ‘başarı öyküsü’nden çok, bir mücadeleyi konu alıyor. Mısra ve Defne, sadece spor müsabakalarında değil, hayatın her alanında var olmaya ve özgür şekilde kendilerini bulmaya çalışan iki genç kadın. Düet kategorisindeki yoldaşlıkları sayesinde, kız kardeşlik dayanışmasını ve kadın hareketinin gücünü de keşfediyorlar.

 

Mısra and Defne are two synchronised swimmers who met as children through swimming and have been competing together for years. Besides the duo's impeccable harmony in the pool, a close friendship has formed between them, thanks to years of training together and travelling abroad for competitions. However, they face many problems while preparing for the 2020 Tokyo Summer Olympics. The groundless dismissal of their coach and the restrictions due to the pandemic make them question their companionship. As they reach adulthood, both young women make a critical decision that will affect the rest of their lives.


Co-directed by İdil Akkuş and Ekin İlkbağ, this award-winning documentary is about a struggle rather than a typical 'success story' we know from sports movies. Mısra and Defne are two young women trying to establish and discover themselves, not just in sports but also in life. Through their athletic partnership in the duet category, they also discover solidarity and the power of the feminist movement.


İstanbul 2023 | Mansiyon - Mention

Antalya 2022 | Jüri Özel Ödülü - Jury Special Prize

 

YÖNETMEN / DIRECTOR

Idil Akkuş, Ekin Ilkbağ


KATILANLAR / WITH

Defne Bakırcı, Mısra Gündeş, Anna Yuzhakova, Nataliya Maschcuk


SENARYO / SCREENPLAY

Idil Akkuş, Ekin Ilkbağ


GÖRÜNTÜ YÖN. / CINEMATOGRAPHY

Idil Akkuş, Ekin Ilkbağ


KURGU / EDITING

Idil Akkuş


ÖZGÜN MÜZİK / ORIGINAL MUSIC

Davut Özdemir


YAPIMCI / PRODUCER

Ali Bilgin


YAPIM / PRODUCTION

Pablo Film


DÜNYA HAKLARI / WORLD SALES

Pablo Film

Comments


bottom of page