top of page

YEDİ GÜN... YEDİ GECE...

SEVEN DAYS… SEVEN NIGHTS…

MODERATO CANTABILE

 

1960 | H264 | Siyah/Beyaz - B&W | 91’ | Fransızca; Türkçe altyazılı - French; Turkish sub. | Fransa, İtalya - France, Italy

 

‘’Peki bu moderato cantabile ne demek oluyor?

“Bilmem.‘’


Annesinin ısrarla piyano dersine götürdüğü küçük çocuk, bir sahil kasabası, anne, bir adam… İngiliz tiyatro ve sinema yönetmeni Peter Brook, Marguerite Duras’nın sanki belli belirsiz bir müziğin ritmini izleyen romanı Moderato Cantabile yayınlandığında hemen haklarını satın almış, başrolde de Jeanne Moreau’yu oynatmaya karar vermişti. Duras’ın romanlarını sinemalaştırmaya cesaret edenler arasında Brook’un Moderato…’su en başarılı örneklerden biridir. Jeanne Moreau bu filmle Cannes’da en iyi oyuncu ödülü almıştı. “Adam”ı canlandıran ise Jean Paul Belmondo.

 

“So what does this moderato cantabile mean?”

“No idea.”


A little child insistently taken to piano lessons by the mother, a coastal town, the mother, a man… British theatre and cinema director Peter Brooke immediately bought the rights to this Marguerite Duras novel when it was first published. Moderato Cantabile seems to partake of an uncanny musical rhythm and Brook decided to have Jeanne Moreau star in the film. Brook’s Moderato is among the most successful of Duras’ novels that have been courageously shot for cinema. Jeanne Moreau was awarded for the Best Actor at Cannes for her performance in this film. “The Man” is played by Jean Paul Belmondo.

 

YÖNETMEN / DIRECTOR

Peter Brook


OYUNCULAR / CAST

Jeanne Moreau,

Jean-Paul Belmondo

Pascale de Boysson

Jean Deschamps


SENARYO / SCREENPLAY

Marguerite Duras

Gérard Jarlot


GÖRÜNTÜ YÖN. / CINEMATOGRAPHY

Armand Thirard


KURGU / EDITING

Albery Jurgenson


YAPIMCI | PRODUCER

Raoul Lévy


YAPIM | PRODUCTION

Documento Film, Iéna

 

1960 Cannes En İyi Kadın Oyuncu (Jeanne Moreau) / Best Actress


17 Eylül/September - 19.00, Vural Sineması

Commentaires


bottom of page