top of page

MÜSTAKBEL SUÇLAR

CRIMES OF THE FUTURE

 

2022 | DCP | Renkli - Colour | 107’ | İngilizce; Türkçe altyazılı - English; Turkish sub. | Kanada, Yunanistan - Canada, Greece

 

2000'li yılların başlarında David Cronenberg'ün Fransız sanatçı Orlan üzerine bir film çekeceği haberi medyada yer almıştı. Beden modifikasyonuna yoğunlaşmış bu iki sanatçının dünyasının kusursuz şekilde birleşeceği öngörülse de söz konusu proje bir türlü gerçekleşmedi, hatta büyük ölçüde unutuldu. Ta ki bu yıl Müstakbel Suçlar vizyona girinceye kadar... Film, insan bedeninin beklenmedik değişiklikler sergilediği belirsiz bir gelecekte geçiyor. Bu değişikliklerin başında fiziksel acı hissinin kaybı ve bir grup insanın vücudunda kendiliğinden oluşan, işlevsiz yeni organlar geliyor. Saul Tenser ve yardımcısı Caprice ise bu değişiklilikleri canlı açık ameliyatlarla performans sanatına dönüştüren bir ikili. Bir dizi karşılaşma sonrasında Tenser ve Caprice kendilerini polis ve hükümet karşıtı radikal bir örgütün üyeleri arasında buluyor. Videodrome, Scanners ya da Varoluş gibi Cronenberg klasikleri; ana akım ile yeraltı, hâkim ideoloji ile direniş arasındaki karşılaşmalar, bu karşılaşmalardan doğan çatışmalar ve yeni olasılıklar üzerinedir. Müstakbel Suçlar’da da kavramsal sanat aynı temayı işlemek için çok doğru bir araca dönüşmüş.

 

In the early 2000s, media reported that David Cronenberg was to shoot a film about the French artist Orlan. Although it was assumed that the worlds of these two artists focusing on body modification would seamlessly merge, the project was not realized, and was, in fact, forgotten. Yet only until Crimes of the Future was released this year... The film takes place at an uncertain point in the future where the human body displays unexpected changes. Foremost among these changes is the loss of the ability to feel physical pain, and a number of non-functional new organs that spontaneously appear on the bodies of a group of people. Saul Tenser and his assistant Caprice are a duo who transform such changes into performance art through live open operations. Following a series of encounters, Tenser and Caprice find themselves amongst members of a radical organization against the police and the government.

 

YÖNETMEN / DIRECTOR

David Cronenberg


OYUNCULAR / CAST

Viggo Mortensen,

Léa Seydoux, Kristen Stewart,

Scott Speedman


SENARYO / SCREENPLAY

David Cronenberg


GÖRÜNTÜ YÖN. / CINEMATOGRAPHY

Douglas Koch


KURGU / EDITING

Christopher Donaldson


MÜZİK / MUSIC

Howard Shore


YAPIMCI / PRODUCER

Robert Lantos


YAPIM / PRODUCTION

Mark Ceryak, Amy Jackson,

Barry Jenkins,

Adele Romanski


DÜNYA HAKLARI / WORLD SALES

ROCKET SCIENCE


TÜRKİYE HAKLARI / TURKEY SALES

MUBI


17 Eylül/September - 22.30, Amfitiyatro

Deniz Tortum’un kısa filmi Our Ark’ın ardından gösterilecektir. // 16 yaş ve üzeri izleyici kitlesi içindir.

The film will be screened after the short film Our Ark directed by Deniz Tortum. // Suitable for persons of 16 or over.


Comments


bottom of page